Cuma , Haziran 22 2018

İç Savaştan Kaçtılar, Ülkemizde Binlerce Şirket Kurdular


Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak ülkemize sığınan Suriyeli mülteciler, ülkelerinde iç savaşın başladığı 2011 yılından bu tarafa ülkemizde 6 bin 589 tane şirket kurarak ticari faaliyet yapıyorlar. Suriyelilerin, 2017 yılında en fazla toptan ticaret sektörüne ortak olduğu belirlendi. 

2011 yılında ülkelerinde başlayan iç savaştan kaçan ve ülkemize sığınan 3 milyon civarındaki Suriyeli mülteci, 7 yıldan beri ülkemizde yaşıyorlar. Suriyeli mültecilerin bir kesimi daha iyi bir yaşam sürmek ümidiyle Avrupa’ya göç etse de ülkemizde kalmayı tercih eden birçok Suriyeli mülteci, 7 yıl içerisinde kurdukları 6 bin 589 adet şirket ile ticari faaliyette bulunuyor. 2017 yılı içerisinde yabancı ortak sermayeli 6 bin 731 şirket kuruldu. Bu şirketlerin 1.202’sine yani %17.9’una Suriyeli mültecilerin ortak olduğu ve sermaye tutarının da 179 milyon lira olduğu belirlendi. 
    

Ağırlık İstanbul’da
    
    Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerinden elde ettiği bilgiler doğrultusunda hazırladığı Suriye Sermayeli Şirketler Bülteni’nin ilk sayısını yayınladı. Bültenin içeriğinde yer alan bilgilere göre Ocak – Aralık 2017 arasında Suriye ortak sermayeli kurulan şirket sayısında başı İstanbul çekerken İstanbul’u, Mersin ve Hatay izledi. Aynı dönem içerisinde Kilis ve Mersin illerinde kurulan yabancı ortak sermeyeli şirketlerin yarısından çoğunu Suriyeli mülteciler kurdu. Suriyeli mültecilerin sermayelerine ortak olduğu şirketlerin, yabancı ortak sermayeli şirketler içerisindeki payı ise Kilis’te %78.6 olurken, Mersin’de de %64.7’ye ulaştı. 

    Toptan Ticaret İle Uğraşıyorlar

    Suriye ortak sermayeli şirketler, 2017 yılı içerisinde en fazla “toptan ticaret” sektöründe kuruldu. Toptan ticaret sektöründen sonra ağırlık verdikleri sektörler ise sırasıyla gayrimenkul, bina inşaatı, perakende, seyahat acentesi gibi turizm faaliyetleri ile uğraşan şirketler oldu.
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir