Cuma , Haziran 22 2018

İdlib ve Doğu Guta'da Ölüm Kol Geziyor


İdlib ve Doğu Guta, ‘Gerginliği Azaltma Bölgeleri’ olarak ilan edilse de Rusya ve Esed/Hamaney rejimince aralıksız şekilde bombalanmaya devam ediyor. Yaklaşık 2 aylık süreç boyunca süren saldırılar neticesinde yaşamını yitirenlerin sayısı bini aştı. 

Astana müzakerelerinde İdlib ve Doğu Guta ‘Gerginliği Azaltma Bölgeleri’ olarak belirlenmişti. Ancak İdlib ve Doğu Guta’da, Rusya Esed/Hamaney rejimi tarafından gerçekleştirilen katliamlar, bir türlü durmak bilmiyor. Rusya ve Esed rejiminin havadan gerçekleştirdiği saldırılara karadan da ara sıra DAEŞ ve PKK gibi terör örgütleri destek veriyor. Abluka altında bulunan ve hiçbir şekilde yardım edilmesine izin verilmeyen Doğu Guta’da ise tam anlamıyla insani kriz yaşanıyor. 

Doğu Guta’da Soykırım Yapılıyor

Şam’ın doğu kısmında bulunan bazı ilçe ve beldeleri de içine alan 104 kilometrekarelik Doğu Guta bölgesinde, Suriye topraklarında sürmekte olan iç savaşın en büyük felaketi yaşanıyor. Doğu Guta bölgesinde yarısı çocuklardan oluşan yaklaşık 400 bin kişilik grup, 5 yıldan fazladır ilaçsızlık, gıdasızlık ve düzenlenen yoğun saldırılar ile mücadele ederek hayatta kalmaya çalışıyor. 

Doğu Guta bölgesine 2017 yılının Nisan ayına kadar kaçak yollar, gizli tüneller ya da tüccarlar vasıtasıyla çok az da olsa gıda girişi yapılıyordu. Ancak Nisan ayından itibaren bölgeye gıda ya da ilaç sokmanın olanağı yoktur.{ Rejim güçleri tarafından bölgeye düzenlenen hava ve kara saldırıları haricinde bir de aç bırakma politikası izlenince en büyük mağdurlar bebek ve çocuklar oluyor. 

Doğu Guta bölgesinde 29 Aralık 2017 tarihinden sonra şiddetlenen saldırılar neticesinde 600’den fazla sivilin yaşamını yitirdiği, bu sivillerden en az 76’sının çocuk olduğu ve saldırılar neticesinde yaralı sayısının 2 bini aştığı belirtildi. 

İdlib’de Milyonlarca Sivilin Yaşam Güvencesi Yok 

‘Gerginliği Azaltma Bölgesinin’ diğer adresi olan İdlib kentinde ise durum Doğu Guta’dan farksız. Rejim güçlerinin ve Rusya’nın yoğun saldırıları altında bulunan kentte, her gün onlarca sivil bombaların altında yaşamını yitiriyor. Genellikle Rus uçaklarının saldırılarına maruz kalan kentin Cisr eş Şuğur ilçesinde bulunan okullar ve hastane hedef alınıyor. Saldırılar nedeniyle Ocak ayında 211 sivil yaşamını yitirirken Aralık ayından bu tarafa yaşamını kaybeden kişi sayısı 400’ü geçti. Yaşanan çatışmalar nedeniyle bin 200 okulda eğitim faaliyetleri durdu. Ayrıca 2 milyonu aşkın insan ise ölümle iç içe yaşıyor. 
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir