Cumartesi , Ağustos 4 2018

İdrar Kaçırma Şikayetinde Başlıca Sebepler


İdrar kaçırmada en büyük risk şişmanlıktır. Aşırı şişman insanlar, kilo verdikleri takdirde idrar kaçırma şikayetleri de azalacaktır. İdrar kaçırmanın önüne geçmek için uygulanan tedavi yöntemlerinde kilo vermek başarı oranını yükseltir. İdrarın sağlıklı olarak biriktirilerek boşaltılabilmesi için insanların, iyi çalışan bir mesane ile mesane çıkımına ihtiyacı vardır. İnsanlar, idrarlarını belli bir kapasiteye kadar kaçırmadan biriktirebilmelidir. İdrar boşaltılırken de yeterli tazyik ile mesanede hiç idrar kalmayacak şekilde boşaltabilmelidir. Mesane ya da mesane çıkımında idrar birikimi için sağlıksız koşullar oluşmuşsa o zaman idrar kaçırma problemi başlıyor. Mesanenin yeterince genişlemesine engel teşkil eden rahatsızlıklar, mesanenin dolumu esnasında istemsiz kasılmalar ya da idrar birikimi esnasında kapalı kalamadığından dolayı idrar sızımına yol açan mesane çıkımı yetersizliği idrar kaçırmada başlıca nedenler olarak bilinir. 
    

İdrar Kaçırmada En Riskli Kesim  
    

İdrar kaçırma rahatsızlığına kadınlarda sık rastlanır. Ayrıca yaş, vücut kitle oranının artması (şişmanlık), doğum sayısı ile doğum şekli riski yükselten faktörlerdir. Stres tipi idrar kaçırma riski, normal doğum yapan bayanlarda daha az görülüyor. Şeker hastalığı vb. metabolik rahatsızlıklar, fiziksel kısıtlılık ve zihinsel bozuklukta idrar kaçırmada en riskli gruplar arasındadır. 
    

Sık Görülen Yaşlar
    

30 ila 50 yaş aralığındaki kadınlarda hapşırma, aksırma, gülme esnasında idrar kaçırma olayına sık rastlanır. Sıkışma tipi idrar kaçırma rahatsızlığı ise daha fazla yaşlılarda görülür. İlerleyen yaşla birlikte mesane kaynaklı idrar kaçırmalar ise her iki cinste de eşit görülür. İleriki yaşlarda görülen diyabet, Alzheimer gibi rahatsızlıklarda idrar kaçırma riskini artırıyor. 
    

Aşırı Kilo Etkili midir?  
    

İdrar kaçırmada en büyük risk faktörü şişmanlıktır. Vücut kitle endeksi 30’u aşkın kişiler, kilo verdikleri takdirde idrar kaçırma sorunları fark edilir derecede azalır. Verilen kilo, tedavinin başarısında da en önemli etkendir. Bu rahatsızlık için yapılan ameliyatta da kilo verilmesi ayrı önem arz eder. 
    

Önceden Belirtileri Var mı?
    

İdrara sık çıkma, gece tuvalete gitme, sıkışmadan dolayı tuvalete zor yetişme belirtiler arasında sayılabilir. Bu belirtiler olduğu halde idrar kaçırma olayı yaşanmasa dahi belirtilerin tedavi edilmesi idrar kaçırmanın önünde engel teşkil eder. 
    

Yaşama Etkisi
    

İdrar kaçırma, kişinin yaşam kalitesini düşürür. Günlük sosyal aktivitelerini olumsuz etkiler. Kişi, sokağa çıkamaz hale dahi gelebilir. İş verimi düşer ve işlerini takip edemez. Aile içi sıkıntılar neden olur. Tüm bunlar, kişinin psikolojik sağlığını olumsuz etkiler.  
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir