Pazartesi , Haziran 25 2018

IEA, Yenilenebilir Enerji ve Gaz Geleceğin Önceliği


Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) tarafından Dünya Enerji Görünümü (WEO) yayınlandı. Yayınlanan raporda dünyanın enerji ihtiyacının gittikçe artacağı ve artan enerji ihtiyacını karşılamada önceliğin ise yenilenebilir enerji ve doğalgaz ile karşılanacağı belirtildi. Maliyetlerin azalması ile birlikte güneş enerjisi en ucuz yeni elektrik üretim kaynağı olacak. Yayınlanan rapora göre ABD’de petrol ve doğalgaz üretiminde görülen canlanma, yenilenebilir enerji üretiminde maliyetin aşırı düşmesi, elektrifikasyonda görülen büyüme küresel enerji sisteminin yüzünü değiştirdiği gibi enerji talebinin karşılanma yollarını da alt üst etti. Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), enerji sisteminde görülen yüz değişikliğinde Çin’deki temiz ve daha çeşitli enerji karışımının önemli etken olduğuna dikkat çekerken üretimde güneş enerjisinin maliyetinin düşmesinin oynayacağı rolün küçümsenemeyeceğini belirtti. 
    Petrol Daha Ölmedi
  

2017 yılı Dünya Enerji Görünümü (WEO) raporunda önümüzdeki 20 yılda küresel enerji sistemini etkileyecek dört faktör ise şöyle sıralandı: 
  

 1) ABD’nin tartışmasız küresel petrol ve gaz lideri haline gelmesi
  

 2) Düşen maliyetler ile birlikte yenilenebilir enerji kaynaklarının hızlı bir şekilde etkin hale gelmesi
    

3) Enerji karışımında elektriğin payının artması
  

 4) Çin’in yeni enerji üretim stratejisinin, Çin’i daha temiz bir büyüme modunun içine sokması.   
    

2030 yılından sonra ise rüzgar, Avrupa Birliğinin ana elektrik üretim kaynağı olacak. IEA Başkanı Fatih Birol, “Güneş enerjisi, Çin ve Hindistan’da dahil birçok bölgede en az maliyetli elektrik üretim kaynağı oldu. Bu da güneş enerjisinin, küresel enerji pazarlarında öne geçmesini sağlıyor. Hükümetler tarafından verilen destek ve batarya maliyetlerinin düşmesi ile birlikte elektrikli araçlar artık hızlı şeritte gidebiliyor. Bütün bunlara rağmen kamyonlar, petrokimya, nakliye ve havacılık sektöründeki hızlı büyüme petrole olan talepte artışa yol açıyor. Bu yüzden petrol daha ölmedi.” şeklinde konuştu. 
    

IEA’nın, ‘Yeni Politikalar Senaryosu’ gereğince petrol fiyatları 2020’li yılların ortalarına kadar 83 dolara kadar yükselişini sürdürecek. IEA analizlerine göre elektrikli araç sayısı 2025’te 50 milyon, 2040’ta ise 300 milyon civarında olacak. Elektrikli araç sayısının bu artışı ise küresel petrole olan talebi günlük 2,5 milyon varil azaltabilecek. 
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir