Cuma , Haziran 22 2018

İki Kardeş Kavram: Asosyallik ve Ego


Yaşamamız çok hızlı aktığından dolayı belki farkına varamıyoruz ama insanlar, her geçen gün biraz daha asosyalleşiyor. Asosyallik için çağımızın vebası diyebiliriz. 

Günümüz bilgi çağında hızla gelişen teknoloji karşısında insanlar her geçen gün biraz daha bencilleşiyor. Öyle ki egosu zirve yapmış ukala insanlar haline dönüştük. İçimizdeki kazanma hırsı o kadar büyük ki bunun farkında olmadığımız için kendi egomuzla başka bir egoisti yenmeye çalışıyoruz. Bu hırsımız yaşamdan alacağımız zevki bizden çaldığı gibi sinirlerimizi de gerdiğinden en yakın dostumuzun dahi kalbini hiç düşünmeden kırabiliyoruz. 

Günümüzdeki teknoloji sayesinde birbirimizle iletişim kurmak için bir sürü imkanımız varken büyük bir iletişimsizlik içerisindeyiz. Bencilliğimiz, birbirimizi sevmenin önündeki en büyük engel olmuş. Yaşantılarımız o kadar girift hale gelmiş ki farklı renklere tahammül edemediğimiz için kendimizden olmayanı sorgusuz sualsiz dışlama yoluna gidiyoruz. 

Kendi yalnızlığımızın içerisinde o kadar boğulmuşuz ki şizofren seviyesinde asosyal olmuşuz. Örneğin birisi, bizi alıp ıssız bir adaya götürse orada insanları hiç özlemeden mutlu bir şekilde yaşayabiliriz. Bir insan, bize bir selam verse kesin bir çıkarı var diye düşünüyoruz. İnsanların, kendilerini bu şizofrenik rahatsızlıklardan kurtarması ve asosyal yerine sosyal bir varlık olarak yaşaması gerekir. Sonuçta insanın genleri toplumsal yaşama uygundur.

İnsanlar, asosyallikten kurtulmak isterken bazı kriterleri gözden kaçırmamalıdır. Örneğin sosyalleşmek herkesle iyi geçinmek değildir. Daha doğrusu kimse, herkesle iyi geçinmeye mecbur değildir. İnsanlar, eğriye eğri demesini bilmelidir. Günümüzde toplumsal yaşama bakıldığı zaman insanlar, kendi işlerine yarayacak kişilere yalakalık yapmaktadır. Bu yüzden de sosyal ilişkilerimizde herhangi bir ilerleme kaydedemiyoruz. 

İnsanlar, yaşamda samimi bir çevrenin her şey olduğunu artık anlayarak asosyallikten kurtulmalıdır. Günümüzde insanların mutsuz olmasının en önemli sebeplerinden birisi asosyallik, diğeri ise fikirlerinin arkasında duramamasıdır. Fikirler ve çıkarlar çatıştığı zaman insanlar, çıkarlarına yönelip fikirlerini terk ettiği için bir çınar gibi ayakta duramıyorlar. Çınar yıkılsa da kökü ayakta kalır. İnsanlarda yıkıldığı zaman kendilerini tekrar ayağa kaldıracak olan fikirleridir. 

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir