Pazartesi , Haziran 25 2018

İki Spor Yorumcusu Hakkında Takipsizlik Kararı


Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım ile Yakın Doğu Üniversitesi Başkanı Işık Eyigüngör arasında basketbol müsabakasında tokat kavgası yaşanmıştı. Spor yorumculuğu yapan Erman Toroğlu ve Turgay Demir ise bu olayla ilgili geçen Mayıs ayında yayınlanan bir spor programında yorum yapmışlardı. 
    

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, iki spor yorumcusunun yaptığı yorumlarla ilgili kendisine hakaret ve iftira edildiğini iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Aziz Yıldırım’ın, iki spor yorumcusu hakkındaki şikayeti üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iddiaların incelenmesi için soruşturma başlatıldı. Soruşturmada şüpheli taraf olan iki spor yorumcusu savcılığa verdiği savunmalarında şu ifadelere yer verdi;
    

“Söz konusu spor programına konu edilen Aziz Yıldırım’ın eylemlerinin eleştirilmesi normaldir. Olayla ilgili tarafımızdan yapılan yorumlar ise ifade özgürlüğü sınırları içerisindedir.”
    

Savcılık tarafından ise söz konusu şikayet ile ilgili şu değerlendirme yapılarak takipsizlik kararı verildi;
    

“Bahsi geçen spor programında tartışılan konular, daha evvelde medyada tartışıldı. Toplum tarafından kabul gören fikirler için geçerli olan ifade özgürlüğü, incitici, endişelendirici ve şoke edici fikirler içinde geçerlidir. Bahsi geçen spor programında şüpheliler tarafından yapılan yorumlar hakaret ve iftira niteliği taşımamaktadır. Söz konusu yorumlar, anayasa ile teminat altına alınan ifade özgürlüğü çerçevesinde vuku bulmuştur.”
    

Erman Toroğlu ve Turgay Demir tarafından yapılan yorumların suç niteliği taşımadığı belirtilerek soruşturma ile ilgili takipsizlik kararı verildi.   
 

About

Check Also

UEFA, Galatasaray'ın Dosyasını 11 Mayısta Gündeme Alacak

Galatasaray’ın, finansal fair-play ile ilgili UEFA’da bulunan dosyasının gündeme alınacağı tarih açıklandı. Sarı kırmızılıların dosyası, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir