Cumartesi , Ağustos 4 2018

İlber Ortaylı: Ordu, Sarıkamış'ta Kurşun Sıkmıştır


Yeni Ufuklar Derneğinin, Kayseri Kadir Has Kongre ve Spor Merkezinde düzenlediği 2017 yılı Türk Kültürüne Hizmet ödülleri törenle sahiplerine verildi. Ödül törenine Prof. Dr. İlber Ortaylı, Gazeteci Veli Altınkaya, Arşivci Faruk Yaman, İşitme Engelli Dünya Güreş Şampiyonu İlhan Çıtak, Yazar Yavuz Selim Demirağ, Prof. Dr. Mustafa İnbaş katıldı. Ödül töreni yapıldıktan sonra konferans veren İlber Ortaylı tarafından şu ifadelere yer verildi:
    

“Türkiye, o dönem Aralık ayı içerisinde birçok cephede savaşmıştır. Sarıkamış’ta, Ruslara karşı savaşılan cephelerden biridir. Tarihimize bir facia olarak geçen Sarıkamış için askerimizin kurşun sıkmadan donduğu şeklindeki ifadeler son derece yanlıştır. Sarıkamış’ta bir mücadele verilmiş ve 19 bin Rus askeri öldürülmüştür. O dönem ilk yarayı ise Balkan savaşlarında aldık. Milletimiz, tarihi kayda geçmeyi pek sevmez. Bu biraz cehaletten, birazda tembellikten kaynaklanır. Milletimizin hoşlanmadığı bir diğer hususta teferruattır. Herkes, şunu çok iyi bilmelidir ki ordumuz, Sarıkamış’ta kesinlikle tek bir kurşun dahi atmadan donmamıştır.” şeklinde konuştu. 
    

1918 yılında imzalanan Mondros Mütarekesi esnasında Halep’in kuzeyi ile Doğu’da Medine’de bulunulduğuna dikkat çeken Prof. Dr. İlber Ortaylı, “Medine’den çekilme olmadı. İstenildiği kadar müzakereye imza atılsın biz, Medine’den çekilmeyiz. Zaten Fahrettin Paşa, ‘Ben, Medine’yi kesinlikle terk etmem’ şeklinde ifade kullandı. Yolun uçurulmasına rağmen bazı eserler, Fahrettin Paşa tarafından vagona yükletildi. Bugünlerde ise Fahrettin Paşa’yı ittihatçılıkla suçlayan, Medine’yi niye savunmuş ki şeklinde ifadeler kullanan geri zekalılar mevcut.” şeklinde açıklamalarda bulundu.   
 

About

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Girişimlerinden Sonra Tamimi Özgürlüğüne Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girişimlerinin ardından İsrail tarafından serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi telefonla arayarak cesaretinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir