Salı , Haziran 19 2018

İlk Müftü Nikahı Diyarbakır’da Kıyılmıştı! Diyanetin Yaptığı Açıklama Şok Etti: Müftüler Nikah Kıyamaz


Müftülere verilen nikah kıyılma yetkisi TBMM’den geçtikten hemen sonra Türkiye’nin ilk müftü nikahı Diyarbakır Bismil ilçesinde kıyılmıştı. Dün Bismil ilçe Müftüsü tarafından kıyılan ilk müftü nikahı sonrasında Diyanetten gelen açıklama şok etti.

TBMM’den geçen Müftülere nikah kıyma yetkisinin ardından dün Diyarbakır Bismil ilçesinde ilk Müftü nikahı kıyılmıştı. Ancak ilk Müftü nikahının kıyılmasının hemen ardından Diyanet İşleri’nden yapılan açıklamada, İçişleri Bakanlığından yetki verilmediği sürece Müftülerin nikah kıymasının mümkün olmadığı belirtildi.

YETKİLENDİRME KANUNU HATIRLATILDI

Diyanet İşleri Başkanlığının Müftülerin nikah kıyma yetkisine yönelik yaptığı açıklamada, 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununu hatırlatarak nikah kıyma yetkisinde yapılan değişikliklerle ilgili olarak il ve ilçe Müftülüklerine evlendirme yetkisi verilmesi ile ilgili evlendirme memurluğu ve yetkisi verileceği hükmünün eklendiğini belirterek duruma itiraz etti.

KONUYLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Diyanet İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığının konuyla ilgili henüz bir yetkilendirme yapmadığını belirtirken İçişleri Bakanlığı ile gerekli çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

YETKİLENDİRME KONUSUNDA BİLGİLENDİRME YAPILACAK

Dışişleri Bakanlığı Müftülüklerin nikah kıyması ile ilgili yaptığı itiraza ilişkin yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığından Müftülere nikah kıyma yetkisi ile ilgili henüz yetki ve görevlendirme verilmediğini belirterek İçişleri Bakanlığının yetkilendirme ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığına ayrıca bilgilendirme yapacağı belirtildi. İçişleri Bakanlığından gelen bilgilendirme ile Müftülerin nikah kıyma işlemlerine başlayacağı açıklandı. 

About

Check Also

Bekir İrtegün’den Olay Yaratan FETÖ İtirafı: Emre Belözoğlu’nun Evinde Toplandık

FETÖ soruşturması kapsamında eski futbolcular hakkında hazırlanan iddianamede futbolcu Bekir İrtegün, FETÖ toplantılarına Gaziantepspor da …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir