Pazartesi , Temmuz 16 2018

İlk Önce Aile Hekimine Sonra Devlet Hastanesine! Pilot Uygulama 4 İlde Başlayacak!


Devlet Hastanelerinin en önemli sorunlarından birisi aşırı derecede yaşanan yoğunluk. Bu sorunu çözüme kavuşturmak ve yoğunluğu azaltarak Devlet Hastanelerinin daha verimli hizmet vermesini sağlamak için harekete geçen Sağlık Bakanlığı, kronik hastalıklar ile acil durumlar dışında aile hekimine müracaat edilmeden hastaneye başvurulamaması için çalışma başlattı. 
    

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan bu yeni çalışma çerçevesinde herhangi bir rahatsızlıktan şikayeti olan hasta, ilk olarak aile hekimine başvuruda bulunacak. Aile hekimi, muayenenin ardından gerekli gördüğü takdirde hastayı devlet hastanesine sevk edecek. 

Bu yöntem, ülke genelinde uygulamaya geçtikten sonra hastaneler daha verimli hizmet verebileceği gibi maliyetlerde de önemli azalmalar olacak. Bu uygulama ilk önce Bartın, Malatya, Edirne ve İstanbul’un Silivri ilçesi olmak üzere 4 pilot ilde uygulamaya konulacak.  

Pilot bölgelerde yapılan uygulamadan olumlu sonuç alındığı takdirde ülke genelinde uygulamaya konulacak. Uygulamayla ilgili teknik alt yapının hazır olduğuna değinen bakanlık yetkilileri, gerek görülürse Aile Sağlığı Merkezlerinde bir uzmanın görevlendirilebileceğini belirttiler. Uzmanın, Aile Sağlığı Merkezinde gece yarısına kadar görevli olabileceğine değinen yetkililer, bu yöntem sayesinde vatandaşın tedavisinin kısa sürede tamamlanacağını söylediler. 
 

About

Check Also

Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Dikkat!

Ailelerin çocukları ile ilgili en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yeme bozuklukları hakkında Psikolog Doktor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir