Cumartesi , Temmuz 21 2018

İngiliz Siyaseti ve İkiz Yasalar


Dünyanın en kurnaz ve siyasetçi iki milleti Yahudiler ve İngilizlerdir. 5 bin yıllık tarihi olan bu iki millet kendi menfaatlerine olacak her planın içerisinde olurlar. Dün başka şey derler. Bugün başka şey ederler, yarın da bambaşka şeycidirler. Çünkü her şey Büyük İsrail içindir.

Dünyada kriz çıkarırlar, savaş çıkarırlar, ülkeleri sömürgeye dönüştürürler ama onlardan nefret eden tek bir millet bulamasınız. Aksine sempati ile bakılan milletlerin başında gelmektedirler. Çünkü çok iyi algıyı yönetirler. Tüm dünya onların dillerini ve kültürlerini öğrenmek için milyarlarca para harcamak zorunda kalır.

Milletleri birbirine düşürüyorlar, savaşları kendileri çıkarıyorlar, savaşan ülkeleri sonrasında yalnız bırakıyorlar, sonrasında birde utanmadan sivillere zarar verdikleri gerekçesi ile bu ülkelere uyarı gönderip savaşı durdurmalarını istiyorlar, ardından gönderdikleri sözde barış elçileri aracılığı ile ekonomik yönden zayıflayan bu milletleri istedikleri gibi anlaşmaya ikna edip sömürmeye devam ediyorlar. Sonrasında bu milletler maalesef kendilerini birbirine düşüren ve sömüren bu iki millete minnet duygusu ile bağlanıyorlar.

Şimdi gelelim İngiltere’nin neden AB den çıkmak istediğine. Bu sorunun cevabı birkaç aşamadan oluşuyor. Birinci aşama İngiltere’nin uzun süredir yaşadığı ve başarılı olamadığı iç siyasi dengelerini bir türlü oturtamamasıdır. Birçok bölgesinde Birleşik Krallıktan ayrılık sinyalleri hızlı bir şekilde devam etmektedir. İkinci aşama 2014 yılında İngiltere’nin Filistin’i Devlet olarak tanıma girişimi. Ama en önemli sorun ise Rusya, Çin ve Türkiye’nin dünya da artan etkilerine AB’nin yeterince müdahil olmamasından kaynaklı görüş ayrılığı.

İngiltere’nin ayrılıkçı sorunu zaten yıllardır İrlanda ile devam ediyordu. Birde İskoçların ayrılma taleplerini hızlandırmak istemesi, buna ek birde Galler’in eklenmesi, Birleşik Krallığın işini oldukça zora sokmaktadır. BM ve AB müktesebatında yer alan ikiz yasalar gereği, İngiltere bu yasaların ilerleyen zamanlarda başına iş açabileceği endişesi ile de AB den kopmak istedi. Sırada BM den de kopma olacaktır. Çünkü İkiz yasalar Büyük Devletler için ciddi riskler taşımaktadır. İşte İkiz yasaların ilk üç maddesi;

1. Bütün halklar kendi kaderlerini tayin hakkına sahiptir. Bu hak vasıtasıyla halklar kendi siyasal statülerini serbestçe tayin edebilir ve ekonomik, sosyal ve siyasal gelişmelerini serbestçe sürdürebilirler. 

2. Bütün halklar,  doğal kaynakları ve zenginlikleri üzerinde kendi yararına serbestçe tasarrufta bulunabilir. Bir halk sahip olduğu maddi kaynaklardan hiçbir koşulda yoksun bırakılamaz. 

3. Bu sözleşmeye taraf bütün devletler, kendi kaderini tayin hakkının gerçekleştirilmesi için çaba gösterir ve Birleşmiş Milletler şartının hükümlerine uygun olarak bu hakka saygı gösterir. Denmektedir. 

Bu yasalar yakın tarihte iki büyük devlet olan SSCB ve Yugoslavya’nın parçalanmasına vesile olduğu için, İngiltere aynı olayın başına gelmesinden korkuyor.

 

Son zamanlarda BM, AB ve ABD İsrail’i her zamankinden fazla kınama ve uyarma faaliyetlerine girince İngiltere ve İsrail bundan rahatsız oldu. BM, AB ve ABD her ne kadar sözde İsrail’in yanındayız imajı verseler de her fırsatta İsrail’e karşı açıklama yaparak İngiltere ve İsrail’in moralini bozmaya başlamışlardı. İngiltere de buna karşılık bir hamle yaparak kendi kurdurduğu İsrail’e karşı gibi görünen Filistin Devletini tanıma kararı aldı. Çünkü artık İngilizler büyük satranç oyununu başlatma kararı almıştı ve uygulamaya geçmek zorundaydılar.

Son yıllarda dünyada hızlı bir şekilde her alanda büyüyen üç ülke Rusya, Çin ve Türkiye.  Bu ülkelerin ortak özellikleri İngiltere’nin sömürü hinterlandında olmaları ve İsrail’in, Büyük İsrail hayallerinin merkezinde olmaları. Bu ülkelerin ekonomilerini güçlenmeleri, etrafındaki sömürü Devletlerin kalkınmalarına da katkı sağlayınca İngiltere ve İsrail iyice paniklemeye başladı. Bu ülkelere karşı ciddi yaptırımlar talep ettiler fakat Müttefikleri AB ve ABD den yeterince destek göremediler. Özellikle Türkiye ye karşı olan tutumları İngilizleri ve İsrail’i oldukça kızdırıyordu.

Dünyada hızlı bir şekilde yayılan Anti Siyonizm düşmanlığı ve küresel devletlere karşı hızla yayılan öfke de bunun diğer ayağını oluşturmaktadır. Özellikle Orta Doğuda son zamanlarda yaşanan olaylara direk müdahil olmamaya çalışan İngiltere ve İsrail profili son beş senedir net bir şekilde gözlemlenmektedir. Artık, İngiltere ve İsrail, taktik değiştirmişlerdi. Ateşe direk dokunmak yerine maşa ile dokunmayı tercih ediyorlardı. Kurdurdukları uydurma İslami terör örgütleri aracılığı ile kendilerini iyice gizlemeye çalıştılar. Hem ezeli düşmanları olan Müslümanları dünya kamuoyunda haksız duruma düşürmek hem de bu coğrafyalarda istediklerini elde etmek istiyorlardı.

Nitekim gelinen noktada Rabbimizin buyurduğu gibi siz ancak bana yönelir ve benden isterseniz bende düşmanlarınızın kalbine korku salarak onları birbirlerine düşürürüm demektedir. En büyük plan sahibi Allah’tır ve her zaman Allah’ın planları galip gelir. İngiltere ve İsrail istediği kadar plan kurup uygulamaya çalışsın İnşallah hiçbir planlarında başarılı olamayacaklar.

Peki, şimdi ne olacak?

İngiltere ve İsrail, Rusya, Çin ve Türkiye ile ilişkilerini en üst seviyeye çıkarmaya çalışacaklar.

 Her fırsatta sözde mazlumlarla beraber hareket edecekler.

Hatta İsrail Filistin’e göstermelik birçok hak verecek.

Uluslararası arenada İngiltere ve İsrail Türkiye ye göstermelik desteklerine devam edecek.

Bölünme korkusu yaşayan İngiltere ve büyüme hedefi olan İsrail bundan sonra hiçbir ülkenin bölünmesi yönünde siyaset izlemeyecek.

Avrupa’nın birçok ülkesi daha fazla özgürlük ve refah düzeyi için karışacak.

Avrupa’da ki ülke sayıları artabilir.

İngiltere ve İsrail 3. Dünya ülkelerine karşı ılıman siyaset izleyecek.

Başta ABD ve AB 3. Dünya ülkelerine karşı sert tedbirler alacaklar.

Tüm çalışmalar Büyük İsrail’in kurulumunun hızlanması için yapılacaktır. Ama tarihte hiç bu kadar Ekonomik, sosyolojik ve nüfus potansiyeli açısından şanslı olmadık. Artık zamanda, mekânda, mazlumlarda bizden yana;

Mesele basit, kendi kurdukları tuzaklara kendileri düşmeye başladılar bile. Bu sebeple kendi kurdukları organizasyonları yavaş yavaş terk etmek zorunda kalacaklardır.

Bu sebeple zafer en yakın zamanda, inanların olacaktır.

 

 

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir