Pazar , Haziran 24 2018

İnmeden Korunmada Sağlıklı Yaşam Önemli


Nöroloji Uzmanı Dr. Mesut Bulut, dünyada en önemli iki ölüm nedeninin kanser ve kalp rahatsızlıkları olduğunu belirterek bu rahatsızlıkların peşine gelen üçüncü ölüm nedeni inme hakkında uyarılarda bulundu.  

Beyni besleyen atardamarların tıkanması veya beyin kanaması neticesinde kişide hareket, his ya da algılama fonksiyonlarından bazılarında ani kayıp meydana gelmesi sonucu oluşan bir rahatsızlık olan inmenin, günümüzde sık rastlanan ve hayati tehdit içeren bir rahatsızlık olduğunu belirten Özel Gaziantep Anka Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mesut Bulut, yaşın ilerlemesinin inme riskini yükselttiğini söyledi. İnmenin tedavisinde ilk 4 saat içerisinde tedaviye başlanması hayati önem taşımaktadır. 

Dr. Bulut, “Halkın felç olarak bildiği inmeye, nörolojik rahatsızlıklar içerisinde çok sık rastlanmaktadır. İnmenin en bilinen belirtileri ise ani felç, his kaybı, konuşma ve anlama güçlüğü, görme bozukluğu, baş dönmesi ve dengesizliktir. Bu belirtilerin görüldüğü hastalar derhal doktora götürülmelidir. İnmenin tedavisinde ilk 4 saat çok önemlidir. İnmenin tedavi edilerek kişinin eski yaşamına geri dönebilmesi için tıkanan damarın en kısa süre içerisinde açılması gereklidir. Hastaya zamanında müdahale edilmediği takdirde damar açılsa dahi bir hükmü olmuyor. Hatta geç açılan damar, beyin kanaması riskini de yükseltiyor. Bu yüzden hastaların felçli kalmaması ve eski yaşamlarına geri dönebilmesi için inmeye zamanında müdahale edilmelidir.” dedi. 

Yaşın ilerlemesinin inme riskini artırdığı bilinse de yaşam tarzının da inme rahatsızlığına yakalanmada önemli bir yeri olduğuna değinen Özel Gaziantep Anka Hastanesi Nöroloji Uzmanı Dr. Mesut Bulut, “Sigara içilmesi, fazla kilo, stres ya da genetik etkenler ile birlikte hipertansiyon, kolesterol, diyabet, böbrek yetmezliği gibi rahatsızlıklar inme riskini bir hayli yükseltmektedir. Bu rahatsızlıkların kontrol altına alınması inme riskini azaltma da önemlidir.” şeklinde konuştu. 

Günümüzde genç yaşlarda da inmeye sık rastlandığına değinen Uz. Dr. Bulut, inme riskini azaltma da en önemli faktörün sağlıklı yaşam olduğunu belirtti. Uz. Dr. Bulut, inmeye karşı alınabilecek en iyi önlemlerin bol su içmek, sigara ve alkolden kaçınmak, stres seviyesini en asgariye indirmek, düzenli sağlık kontrolünden geçmek olduğunu belirtti. 
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir