Pazartesi , Haziran 25 2018

İnsanlara Tebessümle Merhaba Demek


Bazı insanlar vardır ki eşiyle dostuyla karşılaştığı ya da bir topluluğun içerisine girdiği zaman öyle bir merhaba der ki suratında meymenet yoktur derler ya suratı aynen o şekildedir. O suratı gören ve merhabayı duyan eşinin dostunun ya da topluluğun morali on numara olsa da bir anda sıfırlar. 

Bazı insanlarda vardır ki yüzünde tebessümle öyle bir merhaba der ki eşinin dostunun ya da topluluğun morali sıfırsa bir anda on numara olur. Merhaba derken yüzündeki o tebessüm diğer insanların yaşamına güneş gibi doğar. 

İnsanlara merhaba derken tebessüm eden insanın içindeki çocuk hala canlıdır. Her yönüyle özgür olan o gönlü bir tek çocuklar karşısında tutsak olur. Yüzü tebessüm eden ve içindeki çocuk canlı olan bu insanlar, çocukların ellerinden tuttukça çocuklar, hiçbir zaman sahipsiz kalmayacak. 

İçten gelen bir tebessüm ile insanlara merhaba demek sakız çiğnemekten daha basittir. Ama bizler, zig zag çizerek yaşadığımız için gülümsemek, sırtımızda taş taşımak kadar zor geliyor. 

İnsanlara tebessüm ederek merhaba diyen insanlar, ruhlarındaki ahlakı yaşamlarına en iyi şekilde yansıtırlar. Onlar, sevdikleri zaman sonunu düşünmezler. Onlar, insanların ceplerinde değil, gönüllerinde hüküm sürerler. Bu yüzdende vazgeçilmezdirler. Onlar, yüzlerindeki tebessümle gönüllerdeki yaraları sararlar. Zaman, onları asla silemez. 

Bir gün yaşama pişmanlıklarla dolu gözlerle bakarak içinin yanmasını istemeyenler, yaşama tebessüm etmeyi becermelidir. 

Hadi yaşama tebessüm edelim. Hem kendi gönlümüzü hem de çevremizdekilerin gönlünü ısıtalım. 
 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir