Pazar , Temmuz 22 2018

İnsanlığın Kitabı Ahlaktır


Teknolojinin insanlığa en büyük zararı insanları açgözlü hale getirmesi olmuştur. İnsanlık, açgözlü insanlar yüzünden yol ayrımına girdi. Bu yol ayrımında iki yol levhası vardı. Bu yol levhalarından biri vicdanı, diğeri ise parayı gösteriyordu. Paraya giden yolda vicdanın, vicdana giden yolda da paranın değeri olmayacaktı. Bu yol ayrımına gelen insanlar, para olmadan vicdanın hiçbir değerinin olmadığını düşündüğü için hiç sorgulamadan para yönünü gösteren yol levhasına saptılar. Ondan sonrası ise çığrından çıkmış bir dünya, vicdansız ve merhametsiz insanlar. Öyle ki kardeşin kardeşe acımadığı bir dünyada yaşıyoruz. 
    

Bataklık haline gelen dünyada metan gazı öyle birikmiş durumdaki insanlar artık üçüncü dünya savaşının çıkma ihtimalinin yüksekliğinden bahseder oldular. Zaten üçüncü dünya savaşı bataklık haline gelen dünyada biriken metan gazının boşalması olacaktır. Ayıplarından utanmak yerine ayıplarıyla övünen, çıkarları söz konusu olduğu zaman onurlarından dahi vazgeçen, kendi zehirli fikirlerini çocuklarına dahi aşılamaktan çekinmeyen insanlardan oluşan bir dünyada barıştan söz etmek zaten hayalperestlik olur. 
    

İnsanlığın temeli ahlaktır. Ahlak için insanlığın barış güvercini diyebiliriz. Bir topluma ahlak hakim olduğu zaman çalışan hak ettiği yere geleceği için topluma da huzur gelir. Eski zamanlarda ağaç hastalandığında üzülen insanlar, şimdiler de denizlerden kıyılara vuran çocuklara dahi sesini çıkartamıyor. 
    

Neden mi?
    

Çıkar. Çıkar. Çıkar…  
    

İnsanlığın para biriktiren kumbaralara değil, güzellik ve sevgi biriktiren kumbaralara ihtiyacı var. İnsanlığın bunu başarması içinde insanlığın kitabı olan ahlakı yeniden okuması gerekir.   

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir