Cuma , Haziran 22 2018

İnsanlık İle Çıkar Arasındaki İlişki


Yaşam öyle bir çirkin plato haline geldi ki tüm insanlar yaşamaktan bıkmış. Herkesin gözlerinde yorgunluğun derin izleri var. İnsanlar, kendilerinden vazgeçmiş halde sadece nefes alıp veriyorlar. 

Dünyada artık fikir üreten, düşünen ve düşündüğünü ifade edebilen insanlar yok. İnsanlığa giden yollar ise çıkarları için yaşayan insanlar tarafından kapatılmış durumda. 

Bir koyup bin almak için her yolu mubah sayan insanlar, toplumda pırlanta değeri görüyorsa, insanlar, günümüzde insanlığa daha fazla değer katacakken insanlığın tarihinden çalarak yaşıyorsa hepimiz, insanlıktan çıkmış, bir hayalete dönüşmüşüz demektir. 

Bizler, yaşamın özünü kavramaktan uzak olduğumuz sürece topraklarımızdan kin ve nefret fışkırmaya devam edecek.  Birbirlerinden nefret eden insanlar ise çıkarlarını her şeyin üstünde tuttuklarından fedakarlık denilen kavrama yabancı, ahde vefaya duyarsız şekilde yaşamlarını sürdürecekler. 

Günümüzde hayat denen oyunun kazananı daima çıkarlarını gözetenler olsa da kaybedeni de yine onlar. Kazanını da kaybedeni de aynı saf olan bir oyundur hayat. Ve bu oyunun ağır faturasını yarın çocuklarımız ödeyecek. Bugün bizlerin taçlandırdığı çirkinlikleri yarın çocuklarımız Osmanlı tokadı gibi yüzümüze vurduğu zaman çok pişman olacağız ama iş işten geçmiş olacak. 

Bugün asaleti ve masumiyeti tırpanlayarak yok eden bizler, yaşarken ölmüşüz. Yaşarken ölmenin daha kötüsü ise evlatlarımızın gönlünde insanlığın katili olarak mahkum olmaktır. 

Bugün sorumluluk duygusundan uzak yaşayan bizler, evlatlarımıza nasıl bir gelecek bırakacağımızı hiç düşündük mü? 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir