Pazartesi , Haziran 25 2018

İnternete Yeni Yıldan Geçerli Olmak Üzere %50 Zam Yapılacak mı?


Yeni yılda vergilere gelecek zam oranları bugün yürürlüğe giren torba yasa ile belli oldu. Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel İletişim Vergisi, ev kiraları ve internete kadar birçok kaleme yılbaşından itibaren zam geliyor. Webtekno tarafından açıklanan bilgiler incelendiği zaman yılbaşından itibaren gelecek zamlardan en çok etkilenen kalem ise %50 zam oranı ile internet olacak. 
    

Ev Kiralarına Zam Yolda
    

124 maddeden oluşan yeni torba yasa 28 milyar lira ek gelir kapasitesine sahip. Ocak ve Temmuz olmak üzere yılda 2 kez alınan MTV vergisi, aracın özelliğine göre %15 ile %50 arasında zamlanacak. Sarma tütünden alınan vergilere %100 zam gelirken ev kiralarındaki vergi indirimi ise %25’den %15’e düştü. Bu da yeni yılda ev kiralarının zamlanması anlamına geliyor. Alkolsüz içecekler ve meşrubatlara yapılan ÖTV zam oranı ise %10. 
    

İnternet Vergisi %50 Arttı
    

Yeni Torba Yasa ile birlikte GSM, ev telefonu ve internetten alınan ÖTV vergisi %7,5 oranında eşitlendi. Bu GSM ve ev telefonundan alınan vergilerde düşüş anlamına gelirken internet üzerinden alınan %5’lik vergi diliminin ise %50 zamlanması demek. 
    

Telefon Faturalarına Dikkat
    

Günümüzde akıllı telefon kullanımının yaygınlaşmasına paralel olarak internet kullanımı da yoğunlaştı. Bu da doğal olarak cep telefonu faturalarını yükseltecek. Kısacası mobil ve ev internetine yeni yıldan itibaren hatırı sayılır vergi zamları gelecek.   
 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir