Cuma , Haziran 22 2018

Irak Musul'da IŞİD'e Karşı Zaferini İlan Etti! Irak Başbakanı Musul'a Geldi!


Musul’da yaşanan yoğun çatışmaların ardından Irak Ordusu bugün IŞİD’e karşı zaferini ilan etti. Zaferin ardından Musul kent merkezine gelen Irak Başbakanı Haydar el İbadi, elde ettikleri başarı nedeniyle askerlerini tebrik etti. 

Musul, 2014 yılında terör örgütü DEAŞ tarafından ele geçirilmiş ve kentte “hilafet” ilan edilmişti. Irak ordusu Musul’u geri almak için 2016 yılının Ekim ayında başlattığı operasyonda bugün zafere ulaştı. Operasyonu Irak ordusu yönetirken, Sünni Arap aşiretlere bağlı silahlı gruplar, Peşmerge ve Şii milisler destek verirken, ABD önderliğindeki DEAŞ’la mücadele koalisyonu da bu gruplara havadan destek sağladı. 

IRAK BAŞBAKANI MUSUL’DA 
Irak askerleri bugün terör örgütü DEAŞ’a karşı zaferini ilan etti. Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, Irak Başbakanı Haydar el İbadi de askerlerinin zaferini kutlamak için Musul kent merkezine geldi. Burada bir açıklama yapan İbadi, DEAŞ’a karşı ordusunun kazandığı zaferi dünyaya ilan etti. 

OCAK AYINDA DOĞU MUSUL TEMİZLENMİŞTİ
Irak hükümeti Ocak ayında bir açıklama yağarak, DEAŞ’ın Doğu Musul’dan tamamen temizlendiğini duyurmuştu. Kentin Batı kısmı ise dar sokaklara ve dolambaçlı yollara dolu olması nedeniyle zaferin kazanılması biraz gecikmişti. 2016 yılının Ekim ayında bir açıklama yapan Irak Ordusu, Musul’da 6 bin DEAŞ’lı teröristin olduğunu açıklamıştı. Musul’da zafer kazanılmasına rağmen hala 300 kadar terörist askerlerle çatışıyor. Ayrıca Musul’da savaş öncesinde 1,8 milyon olan nüfusun yarısına yakını DEAŞ tarafından yerlerinden edildi. Çok sayıda sivil de terör örgütü tarafından bu süre içerisinde katledildi. Musul semalarında Koalisyonun savaş uçakları uçmaya devam ediyor, ancak DEAŞ’a karşı bir bombardıman yapılmıyor. 

2-479.jpg

 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir