Emekli maaşları artık e-devletten bağlanacak

Emekli olacaklar için müjdeli haber geldi. Artık emekli maaşları e-devlet üzerinden 15 gün içinde bağlanacak. Emeklilik için bekleyenler gün saymak zorunda kalmayacak kısa sürede maaşına kavuşacak.

İş Dünyası 17.10.2019, 18:26 Kübra Kozbay
Emekli maaşları artık e-devletten bağlanacak

SGK Adana İl Müdürü Bilal Canbolat, Türkiye-Almanya danışma günleri kapsamında yaptığı açıklamada emeklilik için gün sayanlara müjdeli haberi verdi. Artık emeklilik için başvuru yapanlar uzun süre beklemek zorunda kalmayacak, maaşları 15 gün içerisinde bağlanacak. Ayrıca emeklilik başvuru işlemleri için resmi dairelerde zaman kaybetmeye de gerek kalmayacak e Devlet üzerinden emeklilik başvuruları yapılabilecek.

Emekli maaşı 15 gün içinde bağlanacak

SGK Adana İl Müdürü Bilal Canbolat, yeni düzenleme ile birlikte emeklilerin maaşlarının artık 15 gün içerisinde bağlanabildiğini söyledi. Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvuru yaparak emekliliğini isteyen vatandaşlara 15 ile 17 gün arasında maaşlarının bağlandığını belirten Canbolat, Bağ-kur'luların ise 12 ile 17 gün arasında emekli maaşlarına almaya hak kazandıklarını dile getirdi. Emekliliğini isteyen vatandaşların hizmet sürelerini doğru hesaplamaları gerektiğini belirten Canbolat, bazı illerdeki hizmetlerin düzgün yüklenmemesi durumunda sürecin uzadığını dile getirdi.

Kısa süre içerisinde edevlet üzerinden yapılacak

Canbolat açıklamasının devamında, gelecek birkaç yıl içinde emeklilik başvurusunun artık internet üzerinden e devlet sistemi sayesinde yapılabileceğini belirterek, böylelikle vatandaşların işlem yapmalarının daha kolay bir hale geleceğini ifade etti. Hizmetlerin artık tamamen aktarılmış durumda olduğunu belirten Canbolat, aylık bağlama süresinin bu durumda en fazla 30 dakika olacağını dile getirdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@