Sarar Holding emekli işçileri çıkarıp küçülmeye gidiyor

Sarar Holding yönetim kurulu başkanı Cemalettin Sarar Bugün bir açıklama yaparak yüzde 15-20 küçülmeye gittiklerini dile getirdi. Cemalettin Sarar açıklamasının devamında küçülmenin nedeninin emekli işçileri işten çıkarmak ve yerine daha genç insanları işe almak olduğunu söyledi.

Sarar Holding emekli işçileri çıkarıp küçülmeye gidiyor

Türkiye'de hazır giyim sektörünün liderleri arasında yer alan Sarar Holding'in yönetim kurulu başkanı Cemalettin Sarar, bugün yaptığı açıklama ile küçülmeye gittiklerini duyurdu. Yüzde 15-20 kadar küçülmeye gideceklerini belirten Cemalettin Sarar, küçülmenin de ayıp olmadığını dile getirdi. Şirketlerinde çalışan emekli işçilere olduğunu ve bu nedenle küçülmeye gittiklerini belirten Cemalettin Sarar, onların yerine daha genç insanları işe alacaklarını ve aynı zamanda Sarar markasına ait bazı mağazaların kapatılması ile ilgili olarak da kirası pahalı olan yerlerden çıkmaktan ibaret gelişmeler yaşandığını dile getirdi.

İşten çıkarmalar olacağını daha önce duyurmuştu

Türkiye'de ve yurtdışında 200'den fazla mağazası bulunan Sarar Holding'in yönetim kurulu başkanı Cemalettin Sarar daha önce bir yazı yazmış ve çalışanlarına toplu işten çıkarmalar olacağını duyurmuştu. Yazının Cemalettin Sarar imzası ile çalışanlara gönderildiği öğrenilirken, açıklamada işçilik maliyetleri ile genel giderlerin artması ve ihracat siparişlerinde yaşanan düşüşler nedeniyle maliyetlerin artması sonucu yapılan üretimlerin ve siparişlerin azalması karşısında ortaya çıkan işgücü fazlalığı ile üretim yapmayı ekonomik olarak sürdürebilmenin mümkün görünmediğini ifade edilmişti.

İşçilerin tazminatları toplu olarak ödenmeyecek

Yazıda bugüne kadar bütün şartların zorlanarak bu duruma gelindiği belirtilirken yönetim kurulu tarafından alınan karar doğrultusunda bazı bölümlerde personel azaltımına gidileceği duyurulmuş ve işten çıkarmalarda önceliğin kendi isteği ile işten ayrılmak isteyenlere verileceği belirtilmişti. Cemalettin Sarar imzası ile işçilere gönderilen yazıların devamında ise kıdem ve ihbar tazminatlarının toplu olarak ödenmeyeceği ilk taksit 10 bin TL ve takip eden taksitler 5 bin TL'den az olmamak kaydı ile toplam 6 taksitle ödenebileceği ifade edilmişti.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@