• BIST115.327
 • Altın161,901
 • Dolar3,7880
 • Euro4,6691
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

İSKİ, Tehlikeli Atıkları Sıkı Denetime Aldı

Tabiata bırakılan sulardan aldığı örnekler üzerinde inceleme başlatan İSKİ ekipleri, etraftaki ağır kokuya dayanamayarak atkıları ile burunlarını kapattılar.
İSKİ, Tehlikeli Atıkları Sıkı Denetime Aldı
İSKİ, Tehlikeli Atıkları Sıkı Denetime Aldı İSKİ, Tehlikeli Atıkları Sıkı Denetime Aldı İSKİ, Tehlikeli Atıkları Sıkı Denetime Aldı

Tabiata bırakılan sulardan aldığı örnekler üzerinde inceleme başlatan İSKİ ekipleri, etraftaki ağır kokuya dayanamayarak atkıları ile burunlarını kapattılar. Ayrıca tabiata bırakılan sulardan örnekler alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri de alınan örnekleri incelenmek üzere laboratuvara gönderdi. 

Bir hafriyat kamyonu tarafından kaçak olarak taşınan 50 bin ton civarındaki atık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Araç Takip Sistemi (ATS) sayesinde Başakşehir ilçesinde yasal olmayan alana boşaltılırken yakalandı. Araç Takip Sistemi (ATS) ile takibe alınan hafriyat kamyonlarında birinin güzergahı haricinde döküm yaptığının tespit edilmesinin ardından bölgeye intikal eden çevre zabıta ekipleri, hafriyat kamyonu tarafından yasal olmayan alana boşaltılan kaçak atığın tehlikeli atık olduğunu belirleyerek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerini bilgilendirdi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından koordine edilen bölgedeki incelemeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İSTAÇ, Çevre Zabıtası, İlçe Zabıtası ve Emniyet Müdürlüğü ekipleri katıldı. Ekipler tarafından bölgede yapılan inceleme neticesinde dökümhanelerden gelen cüruf atıklardan alüminyum elde edildikten sonra arta kalan tehlikeli atıkların doğaya atıldığının belirlenmesi üzerine İSKİ ekipleri, tabiata bırakılan sulardan aldığı örnek suları incelemeye aldı. Atıkların ne derece tehlike arz ettiğinin tespit edilmesi için alınan örneklerin TÜBİTAK ve İSKİ'ye ait laboratuvarlara gönderildiği ve numuneler üzerinde analiz işlemlerinin sürdüğü açıklandı. 

Kaçak atığı yasal olmayan yollarla doğaya boşaltan firmanın faaliyetleri ise İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından durduruldu. Çevre Kanunu kapsamında yasal olmayan yollarla doğaya boşaltılan tehlikeli atıklar için uygulanan ceza işlem 243 bin 156 lira ile 2 milyon 431 bin 628 lira arasında değişiyor. Cezai işlem miktarları çevre Kanununun ilgili hükümlerine dayanılarak tüzel kişiler için üç katı olarak uygulanabiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerince, Kaçak hafriyat ve tehlikeli atık dökümlerine yönelik sıkı denetimler aralıksız sürüyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından çip takılan 8 bin 500 hafriyat kamyonunun yaptığı dökümler, yetkililer tarafından sıkı bir şekilde kontrol ediliyor. 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler