Cuma , Temmuz 20 2018

İspanya'da Referandum Gerilimi Tırmanıyor! Polisten Çok Sert Müdahale


Katalonya’daki bağımsızlık referandumu nedeniyle İspanya karıştı. Sabah saatlerinde oy kullanma işlemleri başlarken, polis bir çok merkeze baskın yaparak referanduma izin vermedi. 

İspanya’da referandum gerilimi giderek tırmanıyor. Polis, Katalonya’daki bağımsızlık referandumun merkezlerine baskınlar düzenledi. Bağımsızlık yanlıları ve güvenlik güçleri arasında Barselona ve Gironi kentlerinde olaylar çıktı. Çok sayıda yaralı olduğu öğrenilirken, polis artık plastik mermi ile yaralılara müdahale etmeye başladı. Katalonya’daki bağımsızlık referandumuna sert müdahalede bulunan İspanyol polis ve jandarmasının müdahalesi sonucunda 3’ü ağır en az 38 kişinin yaralandığı belirtildi. Polis ve jandarmanın müdahale ettiği Katalonya’daki bağımsızlık referandumu hakkında açıklama yapan İspanya hükümeti, referandumun geçerliliğini yitirdiğini söyledi. Bu açıklamaya Katalonya Özerk Yönetimi sert tepki gösterdi. 

3’Ü AĞIR 38 KİŞİ POLİS MÜDAHALESİNDE YARALANDI
Katalonya’da okullarda kurulan sandıklara polisin müdahalesi devam ediyor. Güvenlik güçlerinin sandık ve oy pusulalarını topladıkları sırada Bağımsızlık yanlıları ile yaşadıkları gerilim zaman zaman şiddete de dönüşüyor. Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Katalonya Acil Müdahale Merkezi, polis ve jandarmanın müdahalesi sonucunda şu ana kadar 3’ü ağır en az 38 kişinin yaralandığını belirtti. Yaralılardan 9’unun sağlık merkezlerinde tedavi altına alındığı diğerlerine ayakta müdahale edildiği açıklandı. 

İSPANYA HÜKÜMETİ: REFERANDUM GEÇERLİLİĞİNİ TAMAMEN YİTİRDİ
İspanya Hükümeti de bir son dakika açıklaması yaparak, Katalonya’daki bağımsızlık referandumunun tamamen geçerliliğini yitirdiğini söyledi. Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont ise bu açıklamaya sert tepki gösterdi. 

 

About

Check Also

İsrail, Beşar Esad'ı Öldürmekle Tehdit Etti

Reuters haber ajansı tarafından geçilen son dakika haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir