Pazartesi , Haziran 25 2018

İsrail Bu Kadar Alçaldı


Filistin topraklarında işgalci olarak bulunan İsrail ordusu, Filistinli aktivist Abdullah Guneymat’ı vurarak şehit etmişti. Abdullah Guneymat’ın cansız bedeni üzerinden geçmeye çalışan askeri araç ise devrilmişti. İsrail, askeri aracın masrafının karşılanması için Abdullah Guneymat’ın ailesinden 100 bin Şekel yani 27 bin dolar talep etti. 
    

İsrail tarafından işgal altında tutulan Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki Kefr Malik Beldesine 2015 yılının Haziran ayında baskın veren İsrail askerleri, kendilerine engel olmak isteyen Filistin halkına gerçek mermi atmıştı. Bu gerçek mermilerden birinin isabet ettiği 21 yaşındaki Filistinli aktivist Abdullah Guneymat, daha olay yerinde iken şehit düşmüştü bir askeri araç ise Guneymat’ın cansız bedeninin üzerinden geçmeye çalışırken Guneymat’ın cansız bedeninin üzerine devrilmiş ve askeri aracın altında kalan Guneymat’ın cansız bedeni 4 saat sonra çıkarılabilmişti. 
    

27 Bin Dolar Talep Ettiler
    

Genç yaşta kaybettikleri oğullarının acısını yaşayan aile ise Pazartesi akşamı İsrail ordusunun kendilerine gönderdiği tazminat kararıyla şok oldu. Ailenin avukatlığını yapan Naile Atiyye ise yaptığı açıklamada, “İsrail ordusu, Abdullah Guneymat’ın cansız bedeni üzerinden geçmeye çalışırken devrilen askeri araçta oluşan hasarın maliyetinin aile tarafından karşılanmasını istiyor. İsrail askeri mahkemesince alınan karar gereğince 100 bin Şekel yani 27 bin dolar tutarındaki tazminat talebi aileye iletildi.” dedi. 
    

Filistin Medya, Demokrasi ve İnsan Hakları Merkezi (ŞEMS) Müdürü Omer Rahhal tarafından yapılan açıklamada ise “İsrail ordusunun, aileden talebi küstahlık ve yüzsüzlüktür. İsrail ordusu, Guneymat ailesi tarafından herhangi bir soruşturma talep edilmemesi hususunda gerekli adımı attı. Filistinli genç aktivist, Kefr Malik Beldesine İsrail askerlerince düzenlenen baskında evinin birkaç metre ilerisinde şehit düşmüştü.” dedi.        
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir