• BIST117.522
 • Altın161,931
 • Dolar3,7875
 • Euro4,6596
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 9 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

İsrail, Hangi Ülkeye Şok Saldırı Hazırlığı İçinde?

İsrail'in 100 savaş uçağı ile yaptığı hava tatbikatı tarihindeki en büyük hava tatbikatı olarak kayda geçerken Lübnan'a karşı şok saldırı hazırlığı içerisinde olduğu iddia edildi.
İsrail, Hangi Ülkeye Şok Saldırı Hazırlığı İçinde?
İsrail, Hangi Ülkeye Şok Saldırı Hazırlığı İçinde? İsrail, Hangi Ülkeye Şok Saldırı Hazırlığı İçinde? İsrail, Hangi Ülkeye Şok Saldırı Hazırlığı İçinde?

İsrail'in 100 savaş uçağı ile yaptığı hava tatbikatı tarihindeki en büyük hava tatbikatı olarak kayda geçerken Lübnan'a karşı şok saldırı hazırlığı içerisinde olduğu iddia edildi. 

Şok bir saldırı ile Lübnan topraklarının %65'ine girmeyi planlayan İsrail'in, bu saldırıdaki hedefi ise Hizbullah terör örgütünün üslerine el koymak. ABD'nin de dahil olduğu plan başarıya ulaştığı takdirde istifa eden Said Hariri'nin tekrar devlet başkanı olacağı iddia ediliyor. 

İsrail, dünyadaki büyükelçiliklerini Lübnan merkezli gelişmelere yönelik uyarırken tarihinin en büyük hava tatbikatını yapması Lübnan'ın güneyindeki Hizbullah terör örgütü mevzilerine şok saldırı hazırlığı olarak yorumlandı. İsrail'in, Lübnan'a saldırısıyla paralel harekete geçecek ABD öncülüğündeki ittifak ise Yemen ve Katar'a yönelik operasyon hazırlığı içerisinde olduğu iddialar arasında. Yine İsrail'in, Lübnan'a düzenleyeceği saldırı esnasında Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan'ın ise Yemen ve Katar'ı istikrarsızlaştıracak hamleler yapacağı belirtiliyor. ABD öncülüğünde hazırlanan planın detayları ise şöyle;

Körfezden Irak ve Suriye'ye uzanan hat üzerinde mezhep çatışmaları çıkarılarak ülkelerin haritalarından değişiklikler yapılacak. İran'ında bu saldırıya Bahreyn üzerinden karşılık verebileceği konuşuluyor. 

İsrail ordusu, şok saldırı dalgasının peşine düzenleyeceği kara harekatı ile Hizbullah terör örgütünü Lübnan topraklarından silmeyi hedefliyor. 

İsrail ordusu, hava ve karadan düzenlenecek yoğun füze saldırılarıyla başlamayı planladığı saldırı ile İsrail sınırındaki Nakura'dan Dahiye Celubiyye bölgesine kadar Lübnan toprakları işgal edilecek. İsrail'in saldırısıyla birlikte paralel harekete geçecek Suudi Arabistan liderliğindeki sivil gruplar ise Şii bölgelerine saldırarak iç çatışma çıkaracak. Hizbullah ise hem İsrail hem de içerideki ayaklanma ile başa çıkmak zorunda kalacak. 

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri ittifakı tarafından  gerçekleştirilecek saldırıya karşı İran'ın ise Bahreyn içindeki Şiileri hareketlendirerek cevap vereceği düşünülüyor. İran'ın, Suudi Arabistan ve koalisyon güçlerine cevap olarak ise Yemen'deki muhalif güçlere desteğini artırması beklentiler arasında. 
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler
Yorum Yaz