Çarşamba , Temmuz 18 2018

İşsizlik Maaşı Sisteminde Değişiklik Yapılıyor!


İşsizlik maaşı sisteminde değişikliğe gidiyor. Yapılacak değişikliklerin ardından maaş alma süresinin uzaması, ancak verilecek maaşın düşmesi gündemde. 

İddialara göre işsizlik maaşında yeni bir düzenleme yapılacak. 2017-2019 yıllarını kapsayan Ulusal İstihdam Stratejisi belgesine dayandırılan haberde yeni sistemde işsizlik maaşı süresinin uzatılması, ancak verilen ücretin ise düşürülmesi bekleniyor. 

KOŞULLAR DA DEĞİŞECEK
Habertürk’te yer alan habere göre, işsizlik maaşını uzun süre alana daha düşük maaş verilecek. Aynı zamanda İşsizlik sigortasından hak kazanma koşulları değiştirilecek ve ödeme süresi de uzatılacak. Şu anki sisteme göre işsizlik maaşı 10 ay süre ile alınabiliyor. Yeni düzenlemenin ardından işsizlik maaşı maaş alma süresine göre belirlenecek. Yani süre uzadıkça, işsizlik maaşı için verilen ücret düşecek. Mesela ilk 10 ay asgari ücretin yüzde 80’ine kadar işsizlik maaşı ödenirken, bu ücret 11. aydan sonra asgari ücretin yüzde 60’ına düşürülecek. 

 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir