Çarşamba , Temmuz 18 2018

İstanbul'da Kentsel Dönüşüm Sancısı


İstanbul’da kentsel dönüşüm çalışmaları ağırlıklı olarak Kadıköy’de yürütülüyor. Ancak kentsel dönüşümde birçok açıdan sancı yaşanıyor. Kat karşılığında evini müteahhitte veren vatandaşlar, müteahhitlerin kalitesi, nakit akışı ve iflas noktasına gelen yap-satçılar yüzünden zor günler geçiriyor. Kadıköy’de en sancılı bölge ise Fikirtepe ile Bağdat Caddesi. Bağdat Caddesinde iki bin konut yarım kalırken 100’den fazla müteahhitte büyük sıkıntı içerisinde. Şantiye görünümü alan Bağdat Caddesinde, tamamlanmış konutların satılında dahi sıkıntı çıkıyor. 
    

Şehir planlamacılarının öngörüleri doğrultusunda kentsel dönüşüme etap etap başlamak ve rezerv sahaları oluşturularak yol almak yerine aynı anda binlerce konutun kentsel dönüşüme sokulması müteahhitleri zor durumda bıraktı. 
    

Bölgede kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılan konutlar yüzünden ev kiraları iki-üç katına çıkmış durumda. Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu, “Bağdat Caddesinde, şu anda 5 bin binada yenileme çalışmaları sürüyor.” dedi. 
    

Başkan Tavukçuoğlu, bölgede yaşanan sıkıntıların ‘Çantacılar’ diye tabir edilen kesim tarafından fırsata çevrilmek istendiğini iddia etti. Bölgede çok sayıda müteahhittin sıkıntı içerisinde olduğunu söyleyen Tavukçuoğlu, “Bu çantacılar, sorunlu firmalara giderek daireleri yarı fiyatına almak istiyorlar. Bu da spot piyasa oluşmasına yol açıyor.” şeklinde konuştu. 
   

Bağdat Caddesinin havası ve geleceğine yönelik öngörüler yüzünden cadde, yüzlerce firmanın akınına uğradı. Müteahhit sayısı artınca rekabet ortaya çıktığından dolayı sorunlarda peş peşe patlak vermeye başladı. Müteahhitlerin, caddede bir şekilde bende olayım da mantığı ile hareket etmesi ve kat sahiplerinin, müteahhitlerden yüksek beklenti içerisine girmesi süreci tıkadı. Şu anda kaynak sorunu yaşayan birçok müteahhit darboğazın içine girdi. Bağdat Caddesinde var olan problemlere birde gayrimenkulde yaşanan genel fiyat düşüşü dahil oldu. Bölgedeki fiyat düşüşü şu anda %30-35 civarında seyrediyor. Fikirtepe’de ise şu anda yükselen sadece inşaat sesleri değil. İnşaat seslerine isyan sesleri de eklenmiş durumda. Kentsel dönüşüm çerçevesinde 6 yıl evvel müteahhit ile masaya oturarak sözleşme imzalayan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü kayıtlarında da ’35 Nolu Proje Adası’ olarak yer alan 286 pafta sakinleri de isyan edenler arasına karıştı. Fikirtepe’de 6 yıldan beri çözülemeyen sorunları ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’den yardım talep etmişlerdir.     
 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir