Pazartesi , Haziran 25 2018

İstanbul'da Suya Yüzde Kaç İndirim Yapıldı! Ne Zaman Yürürlüğe Girecek


İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt  Uysal’ın teklifi doğrultusunda İstanbul halkının daha ucuz su kullanması için konutlardaki su  tarifesinde 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere %5 indirim uygulanacak. İSKİ,  şehit ve gazi aileleri ile engelli ve dar gelirli vatandaşların, “Kademeli  Tarife’den” muaf tutulmasına ve “Konut 1” kademesinden su faturalarının tarifelendirilmesine karar verdi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Saraçhane’de bulunan yerleşkesinde gerçekleştirilen İSKİ Genel Kurul toplantısında,  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın su satış fiyatında indirim yapılmasına dair teklifi onaylanarak karara bağlandı. Genel Kurulda alınan karar ile İstanbul’da bulunan konutlarda 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere suyun kademe 1 metreküp fiyatı 4,59 TL’den 4,37 TL’ye, suyun kullanım  miktarına bağlı olarak artış gösteren Konut 2 kademe fiyatı ise 6,71 TL’den 6,40 TL’ye, kademe  3 tarifesi de 9,77 TL’den 9,31 TL’ye düştü. 
    
 Belediye Meclisi tarafından İSKİ Abone Hizmetleri Tarife ve Uygulama  Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle tüm şehit ve gazi aileleri ile engelli ve dar  gelirli vatandaşların kullandıkları su tarifelerinde yeniden düzenleme yapıldı.. Bahsi geçen  aboneler, yine 1 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere “Kademeli Tarife’den” muaf tutularak  “Konut 1” kademesinden tarife işlemi görecekler. Şehit ve gazi aileleri ile engelli  vatandaşlar %50 indirim hakkından da faydalanmaya devam edecek.

Yönetmelikte yer alan dar gelirli vatandaş kapsamında, “65 Yaşını  Doldurmuş Aylık Bağlanan Muhtaçlar, Kaymakamlıklara Müracaat ederek Muhtaçlık Belgesi Alanlar,  Gelir Testi Neticesinde SGK primleri ilgili Kamu İdaresi Tarafından Ödenenler,  İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Yardıma Muhtaç Olduğu Bildirilenler.” yer alacak. 

İSKİ Genel Kurulunda alınan kararlara dair açıklamada bulunan AK Parti Grup Başkan Vekili  Temel Başalan, “İSKİ kar amacı gütmeyen bir kamu kuruluşu olduğundan dolayı sosyal  belediyecilik anlayışı çerçevesinde Tarifeler Yönetmeliğinde değişikliğe  gidilmiştir. Tüm şehit ve gazilerimizin  aileleri ile engelli ve dar gelirli vatandaşlarımızın kullandıkları su tarifeleri  alınan kararlarla yeniden düzenlendi. Bahsi geçen abonelerimiz, Kademeli Tarife’den muaf tutularak ‘Konut 1’ kademesi üzerinden tarife sistemine tabi tutulacaklar. Şehit ve  gazilerimizin aileleri ile engelli vatandaşlarımızın faydalandığı %50 indirim  hakkı da sürmektedir.” şeklinde konuştu.   

 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir