Cumartesi , Temmuz 21 2018

İşte Kan Değerini Düşüren Gıdalar


Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Burak Uz, bazı gıdaların kan değerlerini düşürebileceğini belirtti. 

Doç. Dr. Uz, “İnsan sağlığı açısından en önemli hususlardan birisi düzenli ve sağlıklı beslenmektir. Bu aynı zamanda her insanın temel hakları arasında yer almaktadır. Ancak tüketilen gıdalar, çeşitli mekanizmalar vasıtasıyla kan değerlerini değiştirebildiği gibi kullanılan ilaçlarla da etkileşime geçebilir.” dedi. 

Beslenme ve kan değerleri arasındaki ilişkiye değinen Medicana Samsun Hastanesinden Doç. Dr. Uz, “İnsan sağlığının ve yaşamın sürdürülebilmesi açısından düzenli beslenme vazgeçilemeyecek ihtiyaçtır. Günlük yaşam içerisinde sık tüketilen bir takım besin öğeleri (Omega-3, sarımsak, baharatlar), trombositlerin (kan pulcuklarının) fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir. Plazmalarda bulunan yüksek orandaki omega-3 yağ asitleri kanamayı ortalama iki kat daha artırmaktadır. Sarımsağın içerisindeki ajoene maddesi ise trombositlerin, fibrinojene ve diğer trombositler ile bağlantıya geçerek sağlam pıhtı oluşmasına engel teşkil eder. Yine günlük yaşam içerisinde sık tüketilen kimyon, zerdeçal, karanfil gibi baharatlar, trombositlerin fonksiyonlarında bozulmaya neden olabilir.” şeklinde konuştu. 

Alyuvarların bütünlüğünü sağlayan bir enzim olan glukoz 6-fosfat dehidrogenaz eksikliği olan hastalarda, bakla tüketimi ciddi seviyelerde anemi rahatsızlığına neden olabilir. Bu durum favizm olarak adlandırılır. Bu tür hastalar, bakla tükettikten 5 ila 24 saat sonra sırt ve baş ağrısı, titreme ve ateş, bulantı, idrarda kırmızılıkla başlayan ve sarılıkla süren kan takılmaya dahi gereksinim duyulabilecek ciddi anemi rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu, bakla tükettikten sonra illa da hastada favizm gelişeceği anlamına gelmese de bu tür hastaların bakla tüketmesi sağlıkları açısından sakıncalıdır. 

İnsan ömrünün uzamasına istinaden kronik hastalıklarda görülen artış yüzünden birçok insan, reçeteli ya da bitkisel kökenli ilaçları düzenli olarak tüketmektedir. Bu yüzden tükettiğimizin besinlerin çeşitli mekanizmalar vasıtasıyla kan değerlerini değiştirebileceği ve kullanılan ilaçlarla etkileşime geçebileceği hiçbir zaman unutulmamalıdır. 
 

About

Check Also

Adet Sancılarına Dondurma İyi Geliyor

Yaz kış tüketmek istediğimiz dondurmanın çok önemli bir faydası ortaya çıktı. Birçok hastalığın tedavisinde dondurmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir