Pazar , Temmuz 22 2018

İyi Kavun Nasıl Seçilir?


Yaz mevsimi denilince sofralarımızda ne eksik etmediğimiz meyvelerden biri de kavun. Lezzetli ve iyi Kavun nasıl seçilir nasıl anlaşılır?  Aslında birçok kişi bu konuda kendini bilirkişi sanıyor ama hadi gelin bakalım iyi Kavun nasıl seçilirmiş.

Kavun seçmek oldukça önemli. Malum Yemişken şöyle güzel kokan unu ve en lezzetli sini yemek istiyoruz. Siz de ne yapıyorsanız yapın aldığınız kavunlar istediğiniz gibi çıkmıyorsa şimdi yeni bilgiler öğrenmenin zamanı geldi. Hadi gelin çok az bilinen kavun seçme yöntemleri nelermiş Birlikte bakalım.

KABUĞUNUN SERTLİĞİ

Kavun seçerken özellikle dış kabuğuna Dikkat etmenizde yarar var. Elinizde kavunun dış cephe beni vurun ve ne kadar sert olduğuna bakın. Kavunun dışı kabuğunun sert olması onun henüz olgunlaşmasını gösterirken çok yumuşak olması da iyi değildir. Fakat ne sert ne yumuşaksa doğru kavunu bulmuşsunuz demektir.

KAVUNUN DİBİNE DE BAKIN

Kavunun dibi dakika bu kadar önemli. Kavunun kök kısmına dokunun eğer yumuşaksa olgunlaşmış demektiR.

AĞIRLIĞINA BAKIN

Solunum ne büyük ne de küçük olması iyidir demek doğru bir yorum değil. Fakat yapmanız gereken şey kavunun boyuna göre ağır olup olmadığına bakmak. Boyuna göre daha ağır olan kavunun içindeki şeker oranı daha fazladır. Yani okulun daha iyi çıkabilir.

KABUĞUNA VURDUĞUNUZDA GELEN SES

Kavunun kabuğunun vurduğunuzda Tok bir ses geliyorsa o kavun olgunlaşmış ve tatlanmıştır. Fakat kabuğunun kabuğuna vurduğunuzda Siz bir ses geliyorsa o kavun hala olgunlaşmamıştır.

İYİ KAVUN KOKUSUNDAN ANLAŞILIR

En bilinen yöntemse iyi kavunu anlamak için koklamak. Kavunun dibinden gelen hoş koku kavunun ne kadar iyi olduğunu ele verir.

About admin

Check Also

Solan Çiçeklerinizi Her Evde Bulunan 3 Malzeme ile Canlandırabilirsiniz

Özellikle kadınlar için evde çiçek bakımı oldukça önemli. Yaz aylarında gelmesi ile çiçeklerin solmaması daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir