Çarşamba , Temmuz 18 2018

İYİ Parti'nin Meclise Sunduğu İlk Kanun Teklifi Tarım Desteklemeleri ve Girdi Maliyetleri


TBMM’de basın toplantısı düzenleyen İYİ Parti Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, İYİ Partinin TBMM’ne ilk kanun teklifini sunduğunu belirtti. 
    

Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, “İYİ Parti tarafından sunulan kanun teklifleri tarıma verilen desteğin artırılmasını ve girdi maliyetlerinin düşürülmesini amaçlamaktadır. Kanun tekliflerinde üç temel konuya ağırlık verilmektedir. Tarım desteklemelerinin Gayri Safi Milli Hasıla içerisindeki %1 olan payının %5’e çıkartılması, çiftçiler tarafından kullanılan mazottan bütün vergilerin kaldırılmasını teklif ettik. Tarım desteklemelerinin verilmesi hususunda ‘Elektrik borcu yoktur’ şeklindeki ibarenin kaldırılmasını ve devletin, özel sektörün tahsildarlığı durumundan kurtarılmasını önerdik. Günümüzde tarım ve hayvancılığın en önemli problemlerinin başında girdi maliyetlerindeki yükseklik ile desteklemelerin çok düşük olması gelmektedir. Ayrıca çiftçiye tarım desteklemeleri verilirken keyfiyetin ortadan kaldırılarak takvim esasına bağlanması gerekir.” dedi. 
    

İYİ Parti tarafından verilen kanun teklifinin şu anda can çekişmekte olan çiftçiye can suyu olacağını belirten Milletvekili İsmail Ok, “Taşeronluk sistemi ülkemizin gündemine tekrar gelmeyecek şekilde kaldırılmalıdır. Şu anda oy telaşı içerisinde olan AKP hükümeti, taşeronluk sistemini isteksiz şekilde gündeme almıştır. AKP Hükümeti, taşeronluk sisteminin tümüyle kalkmaması için zamana oynamaktadır. Bu da işi sulandırmaktan başka bir mana taşımamaktadır.” şeklinde konuştu.    

About

Check Also

Adnan Oktar’ın Villasına Giren Polisler 127 Kamerayı Görünce Şok Oldu

Adnan Oktar suç örgütüne yönelik İstanbul merkezli 5 ilde düzenlenen operasyonlarda önemli gelişmeler yaşanmaya devam …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir