• BIST116.195
 • Altın165,525
 • Dolar3,9336
 • Euro4,8284
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 15 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

İzinsiz SMS Göndermek Tarih Oluyor

İzinsiz SMS Göndermek Tarih Oluyor
Cep telefonlarına gönderilen sayısız reklam mesajlarının şikayeti üzerine harekete geçen yetkililer izinsiz SMS gönderen kurum ve kuruluşlara yüksek miktarlarda para cezası uygulayacak.
İzinsiz SMS Göndermek Tarih Oluyor İzinsiz SMS Göndermek Tarih Oluyor İzinsiz SMS Göndermek Tarih Oluyor

Geçtiğimiz ay Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen ve e-ticaretle ilgili yeni düzenlemeleri içeren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı ile markalar her istedikleri süre alıcıya SMS gönderemeyecek.

Tüketiciyi e-ticarette korumayı amaçlayan tasarı şirketleri de yeni veri tabanları oluşturmak mecburiyetinde bırakıyor. On üç sene evvela 15 milyar dolarlık yatırımla kurulan Koç Topluluğu’na bağlı etkinlik belli eden Tanı ise 14 milyon izni tahsil edilmiş alıcı verisiyle 60’a yakın markaya hizmet sunuyor. Türkiye’de esas etkinlik piyasası veri tabanı bulunan tek kuruluş olduklarını anlatan Tanı Genel Müdürü Engin Oytaç, ‘veri’nin 21. yy’ın petrolü şekilde adlandırıldığını hatırlatıyor. Gelinen yeri ‘verinin sokağa düşmemesi’ şekilde adlandıran Oytaç, Mayıs 2015’ten itibaren yeni bir dönemin başlayacağını söylüyor ve ekliyor: “Markalar nasıl çalışanlarına karşı sorumluysa müşterilerine karşı da duyarlı olmak zorundalar. Bu yasa tüketici şahsi verilerinin korunması yasasına da öncü. Biz markalara destekçi olmak istiyoruz. Markalar bizimle ortak çalışarak 14 milyon alıcıya ulaşabilme fırsatını elde edecekler. Geçtiğimiz ay Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) kabul edilen ve e-ticaretle ilgili yeni düzenlemeleri içeren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun Tasarısı ile markalar her istedikleri süre alıcıya SMS gönderemeyecek.

Tüketiciyi e-ticarette korumayı amaçlayan tasarı şirketleri de yeni veri tabanları oluşturmak mecburiyetinde bırakıyor. On üç sene evvela 15 milyar dolarlık yatırımla kurulan Koç Topluluğu’na bağlı etkinlik belli eden Tanı ise 14 milyon izni tahsil edilmiş alıcı verisiyle 60’a yakın markaya hizmet sunuyor. Türkiye’de esas etkinlik piyasası veri tabanı bulunan tek kuruluş olduklarını anlatan Tanı Genel Müdürü Engin Oytaç, ‘veri’nin 21. yy’ın petrolü şekilde adlandırıldığını hatırlatıyor. Gelinen yeri ‘verinin sokağa düşmemesi’ şekilde adlandıran Oytaç, Mayıs 2015’ten itibaren yeni bir dönemin başlayacağını söylüyor ve ekliyor: “Markalar nasıl çalışanlarına karşı sorumluysa müşterilerine karşı da duyarlı olmak zorundalar. Bu yasa tüketici şahsi verilerinin korunması yasasına da öncü. Biz markalara destekçi olmak istiyoruz. Markalar bizimle ortak çalışarak 14 milyon alıcıya ulaşabilme fırsatını elde edecekler.

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler