Cumartesi , Ağustos 4 2018

Kabarık Banka Hesapları Sönük Yürekler


Günümüzde insanlar, saray gibi evlerde yaşıyorlar, lüks arabalara biniyorlar ve çeşit çeşit besinlerden oluşan sofralara oturuyorlar. Bütün bunların bedeli ise sadece para değil, küçülen yürekler de oluyor.
    

Eskiden insanların yaşamları bu kadar lüks değildi. Evleri küçük, arabaları yok, sofraları ise zengin değildi. Ama onlar, küçük dünyaların koca yürekli insanlarıydılar. O zamanlar toplumda birlik ve beraberlik ruhu hakim olduğundan dolayı insanlar, birisinin başına bir iş geldi mi kendi başına gelmiş gibi hisseder ve hemen yardıma koşardı. 
    

İnsanların, sofralarındaki ekmek kırıntılarını israf olmasın diye parmağıyla toplayıp yediği yıllarda bolluk ve bereket varken günlük 7 milyon ekmeğin çöpe gittiği günümüzde o bolluk ve bereket kaybolduğundan dolayı insanlar, pazara ve markete gittiğinde birçok şeyi almaya ya gücü yetmiyor ya da sınırlı alıyor. 
    

Yaşamı bir maç olarak düşünecek olursak eskiden gazete sayfaları üzerinde yemek yerken yaşamdan fark yiyen insanlar, kocaman yürekleri ile mutluydular. Şimdi ise insanlar, yaşam ile yaptıkları maçta üstün hale geldiler ama o kocaman yüreklerden geriye nokta kadar yürekler kaldı. Gelecek nesillerde ise bu nokta kadar yürekte olmayacağından fedakarlık denen kavram insanların lügatından kalkacak ve kapitalizm ile emperyalizme tamamen esir olan insanlık çığrından çıkacak. 
    

Eski zamane insanları yaşama dair yüreklerinde korku beslemediklerinden yaşadıkları anın tadını çıkarabiliyorlardı. Şimdilerde ise insanlar, yüreklerinde besledikleri korkularla kendilerinden kaçarken anı yaşayamadıklarından koskoca bir yaşamı ellerinden kaçırıyorlar. Yüreklerindeki korkuları yenmek için çaba sarf etmeyen insanlık, bu korkularını uyandıkları her yeni günde tazelendiklerinden acınacak halde. 
    

Eski zamanda toplum içerisinde iyilikler o kadar yaygındı ki insanlar, kötülükleri parmakla gösterirlerdi. Şimdilerde ise toplum içerisinde kötülükler o kadar yaygınlaşmış ki iyilikler parmakla gösterilir hale gelmiş. İnsanlar, içerisinde bulundukları tehlikenin farkında dahi değiller. Bunun içinde adam gibi adamlara destek vermek yerine darağacının ipini yağlayanlara destek veriyor. Günümüzde kötüler güçlenirken iyiler ise kendi kabuklarına sinmiş sadece olanı ve biteni izliyorlar. Ancak iyiler şunu çok iyi bilsin ki o kabuktan çıkmadıkları sürece güçlenen o kötülerin yolu bir gün kendi evlatlarına düşer.       

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir