• BIST115.327
 • Altın161,901
 • Dolar3,7880
 • Euro4,6691
 • İstanbul 9 °C
 • Ankara 7 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Kabil'de İntihar Saldırısı: 95 Ölü

Afganistan'ın başkenti Kabil'e, Taliban tarafından ambulansla intihar saldırısı düzenlendi. Hükümet binalarının ve elçiliklerin bulunduğu bölgeye yakın bir noktada bomba yüklü ambulansın patlatılması neticesinde en az 95 kişi yaşamını yitirdi.
Kabil'de İntihar Saldırısı: 95 Ölü
Kabil'de İntihar Saldırısı: 95 Ölü Kabil'de İntihar Saldırısı: 95 Ölü Kabil'de İntihar Saldırısı: 95 Ölü

Afganistan'ın başkenti Kabil'e, Taliban tarafından ambulansla intihar saldırısı düzenlendi. Hükümet binalarının ve elçiliklerin bulunduğu bölgeye yakın bir noktada bomba yüklü ambulansın patlatılması neticesinde en az 95 kişi yaşamını yitirdi. 
    

Afganistan'ın başkenti Kabil'e bomba yüklü ambulans ile intihar saldırısı düzenlendi. İntihar saldırısında en az 95 kişi yaşamını yitirirken 158 kişinin de yaralandığı bildirildi. İntihar saldırısında Yüksek Barış Konseyi, Afganistan İçişleri Bakanlığı'nın eski binası ve yabancı elçiliklerin olduğu bölgenin yakınında bulunan bir kontrol noktasının hedeflendiği bildirildi. Afganistan İçişleri Bakanlığı Yardımcısı Nasrat Rahimi "İntihar bombacısının, güvenlik kontrol noktasından rahatlıkla geçebilmesi için saldırıda ambulans tercih edilmiş. Cumhuriyet Hastanesi'ne bir hasta götürdüğünü söyleyen intihar bombacısı, ilk kontrol noktasını geçtikten sonra ikinci kontrol noktasında güvenlik görevlileri tarafından fark edilince bomba yüklü olan ambulansı havaya uçurdu." şeklinde konuştu.  
    

Saldırı Taliban Tarafından Üstlenildi
    

Afganistan Sağlık Bakanlığı tarafından ambulansla düzenlenen intihar saldırısında en az 95 kişinin yaşamını yitirdiği ve 158 kişinin ise yaralandığı bildirildi. Taliban Sözcüsü Zabihullan Mücadid, Taliban örgütü adına saldırıyı üstlendiğini açıkladı. Avrupa Birliği ile Hint konsoloslukları yakınlarında düzenlenen intihar saldırısının ardından gökyüzünü büyük bir duman bulutu kapladı. İtalyan STK'sı Emergency'nin koordinatörü Dejan Panic ise saldırıyı 'katliam' olarak değerlendirdi. Uluslararası Kızıl Haç Komitesi tarafından da ambulansla düzenlenen bombalı saldırının 'kabul edilemez' olduğu açıklandı. 
    

Bir Ay İçerisinde Üç Saldırı Düzenlendi
    

Taliban tarafından Kabil'deki Intercontinental Oteli'ne bir hafta evvel düzenlenen saldırıda 14'ü yabancı olmak üzere toplam 22 kişi yaşamını yitirmişti. 28 Aralık tarihinde de İran taraftarı medyanın bulunduğu Kabil'deki bir Şii kültür merkezini hedef alan saldırıda ise en az 41 kişi yaşamını yitirmişti. Bu saldırı, DEAŞ tarafından üstlenilmişti. Yabancılara dün yapılan uyarılarda da DEAŞ terör örgütü tarafından süpermarket, mağaza ve otellere büyük saldırılar düzenlenebileceği bildirilmişti. 
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler