Cumartesi , Temmuz 21 2018

Kalp Gözünü Kapatan Virüs: Para


İnsanların gözünü bürüyen para hırsı kalp gözünü de kapattığı için insanların içlerinde sevgi tohumları yeşermediği gibi insanların içlerindeki kin ve nefret, bu hırs sayesinde her geçen gün büyümektedir. Kalp gözü kapalı olan toplumlarda ise kötülükler çok rahat beslenmekte ve şeytani kahramanlıklar o toplumda prim yapmaya başlamaktadır. 
    

İktisadi düşüncelerden beslenen içimizdeki para hırsı, bir virüs gibi bütün toplumu sardığı zaman ahlak yasaları dahi içimizdeki para hırsına yenik düşmektedir. Öyle ki ahlak ile para aynı kefede yer alır ve parasız insan, aynı zamanda ahlaksız insan olarak algılanmaya başlar. Böylelikle ahlak paralanırken toplumda hızlı bir çöküntünün içerisine girer. 
    

İçimizdeki para hırsı, geçmişe ait değerlerimizi dahi yok etmiştir. Yaşamlarımızda artık eskiye dair hiçbir şey kalmadı. O güzel değerlerin hepsini para ile değiştik. Çünkü para ile her şeyi, hatta mutluluğu dahi satın alabileceğimizi sanıyoruz. Yaşantılarımızı anlamlı kılanın paranın gücünün değil, eski insanların ve onların yaşamsal değerlerinin olduğunu anlayamadık. Öyle ki o insanlar, kazançlarına tek kuruş haram karıştırmamaya çok dikkat ederlerdi. İstiklal Marşı şairimiz Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşının TBMM’de kabulünden sonra ödül kendisine takdim edildiği zaman o ödülü kabul etmedi. Mehmet Akif Ersoy, o ödülü kabul etmediği zaman sırtına giyecek paltosu yoktu. İstese anasının ak sütü gibi helal olan o parayı alır ve harcardı. Ama O, ‘Para için yazmadım.’ diyerek onurlu bir davranış sergiledi. İşte geçmişin Mehmet Akif Ersoy ve onun gibi onurlu insanlarını, kendimize rehber edindikçe günümüzde içinde bulunduğumuz bataklıktan çıkacağız. Yaşantılarımızın her tarafını bir virüs gibi saran para ile yaşantılarımızı şekillendirdikçe birileri beyinlerimizi esir almaya devam edecek, bugün hiç acımadan yok ettiğimiz ahlaki ve toplumsal değerlerimizin hesabını ise çocuklarımız bizden soracaktır.
    

İnsanların kalp gözünü kapatan virüs para hırsı, insanlara her şeyi kabullendirmiş durumda. İnsanlar, helal ya da haram demeden bonkör olup, yaşamın tadını çıkarmanın peşine düşmüşken, hayallerini gökdelenler, sofralarını hormonlu yiyecekler süslerken, çöp bidonları ekmekle ve yemekle dolup taşarken çocuklarımızın geleceğinden çaldığımızın farkındayız ama içimizdeki para hırsı, bunu dahi bizlere kabullendirmiş.     
 

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir