Cumartesi , Ağustos 4 2018

Kalp, Kişiye Uygun Egzersizlerle Güçlendirilir


Egzersiz, genel sağlığın korunmasında olduğu gibi hastalıklarla da savaşmada vücuda ilaç gibi gelir. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam sürülebilmesi için 7’den 70’e herkesin egzersiz yaparak hareketli bir yaşam tarzı benimsemesi gerekir. Acıbadem Ankara Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Serkan Duyuler, doğru şekilde, doğru zamanda ve düzenli olarak yapılan doğru egzersizle kalp sağlığının korunabileceğinin önemi üzerinde duruyor. 
    

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile insanların hareketleri de kısıtlandı. İnsanların hareketli bir yaşam sürmesi için tüm dünyada savaş veriliyor. Günlük yaşam içerisinde yapılan fiziksel aktiviteler, kalp sağlığı için olduğu kadar ruh sağlığı içinde önem arz etmektedir. Ayrıca hareketli yaşam vücudun zindeliğini artırır. Bütün bunlara rağmen hareketli yaşama hak ettiği değer verilmediği için insanlar, konuya tam olarak hakim değil. İnsanlar, yaşı kaç olursa olsun mutlaka hareketli yaşama geçmelidir. Avrupa Kardiyoloji Derneği tarafından da yaş sınırı gözetilmeden kalp damar rahatsızlıklarından korunmak için sağlıklı bireylere fiziksel aktivite tavsiye ediliyor. Dr. Serkan Duyuler, “Düzenli olarak yapılan fiziksel aktiviteler ile vücuttaki yağlar yakılır, fazla kilo verilir, kan basıncının kontrolü kolaylaşır, iyi kolesterol yükselirken kötü kolesterol düşer.” dedi. 
    

Toplumda, sporcuların egzersiz yapması gerektiğine dair genel bir kanı var. Egzersiz yapabilmek için sporcu veya genç olmaya gereksinim olmadığından dolayı egzersiz, herkes tarafından yapılabilir. Uzun süreli hareketsiz yaşamdan dolayı kondisyon düşük olsa dahi temponun ve egzersiz sıklığının yavaş ve düzenli şekilde artırılmasıyla kısa sürede istenilen seviyeye gelinebilir. Egzersize yeni başlayacaklar için haftalık en asgari 150 dakika orta yoğunlukta ya da 75 dakika yoğun aerobik tavsiye ediliyor. Bu fiziksel aktivitelerin haftanın 4-5 gününe dağıtılmasında ise daha yüksek fayda olduğu görüşü mevcut. Orta yoğunluktaki fiziksel aktivitelerin zaman içerisinde 300 dakikaya, yoğun olarak yapılan fiziksel aktivitelerin ise 150 dakikaya çıkarılmasında ek fayda var. Ayrıca aktif olunabilmesi için her olanağın değerlendirilmesi lazım. Örneğin asansör yerine merdiven kullanmak, yürüme mesafesindeki yerlerde otomobili tercih etmemek doğru davranışlar olarak değerlendiriliyor. 
    

Doğru ve ideal egzersiz programının aerobik, germe ve kuvvet egzersizlerinden oluştuğuna dikkat çeken Dr. Serkan Duyuler, “Hekimler, hastayı tedavi etmek için ilacı nasıl reçete ediyorsa fiziksel aktiviteyi de öyle reçete etmelidir. Kontrol değerlendirmeleri yapılırken de bireylere fiziksel aktivite anımsatılmalıdır.” şeklinde konuştu. 
    

Kardiyo yani aerobik için yüzme, tempolu yürüyüş, koşma ya da bisiklet sürme tavsiye edilmektedir. Egzersiz hareketleri yapılırken kalp hızında değişiklik olabilmesi için egzersizin yoğunluğunda değişiklik yapılması gerektiğinin önemine değinen Dr. Duyuler, “Mesela 3-4 dakika hafif tempoda yürüyüş yapılıyorsa 1-2 dakika hızın artırılması kalp sağlığına daha iyi gelir. Ayrıca aerobik hareketleri yapılırken nefes ve kalp hızının biriyle konuşabilecek seviyede olması önem taşımaktadır. Bu hususta zorlanıldığı takdirde yüzme ya da yürüyüş gibi daha hafif egzersizler yapılmalıdır.” şeklinde konuştu.   
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir