Pazar , Haziran 24 2018

Kanserin Çaresi Akrep Zehrinde mi?


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Venom (Zehirli Hayvan Salgısı) Araştırma Laboratuvarı tarafından akrep zehri ile kanserin üstesinden gelebilmek için uzun yıllardır çalışmalar yapılıyor. Kanser rahatsızlığına akrep zehri ile çare bulmak için sürdürülen çalışmalar, ortalama 500 akrep üzerinde yürütülüyor. 
    

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü bünyesindeki Venom (Zehirli hayvan Salgısı) Laboratuvarı, ülkemizde tek olma özelliğini sürdürüyor. Biyoloji Bölümü, uzun yıllardan beri kanserin üstesinden akrep zehri ile gelebilmek için çalışmalar gerçekleştiriyor. Laboratuvar, çalışmalarını Eskişehir, Trabzon, Gaziantep, Muğla ve Şanlıurfa’dan toplanan ortalama 500 akrep ile sürdürüyor. 
    

Zehirden, İlaç Elde Etmeye Çalışıyorlar
    

Ülkemiz, laboratuvar sorumlusu Doç. Dr. Figen Çalışkan ve öğrencileri tarafından biyo-teknoloji alanında tanıtılıyor. Akrepler, bizzat araziye çıkan çalışkan ve öğrencileri tarafından toplanıyor. 
    

Ülkemizde, 39 farklı türde akrep bulunduğunu söyleyen Doç. Dr. Çalışkan, yürütülen çalışmalarla ilgili şu bilgileri paylaştı:
    

“Çalışmalarımız şimdilik 9-10 tür akrep üzerinden yürütülüyor. Bu çalışmalardaki hedef ise akrebin zehrindeki öldürücü olmayan bileşenlerden ilaç sanayinde nasıl faydalanılabileceğini tespit etmek. Bir diğer amaç ise zehirlere karşı anti serumlar üretebilmektir. Şu anda Güneydoğu Anadolu Bölgemizde ölümcül zehirlenmelere yol açan iki farklı tür akrep ve Eskişehir bölgesinde insan sağlığına zararsız olmasına rağmen Venom içeriği bakımından zengin olan bir tür üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”      
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir