• BIST116.516
 • Altın165,528
 • Dolar3,9262
 • Euro4,8193
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 15 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Kar Yağarken Havuz Keyfi

Turizm ve tatil kış mevsiminde olmaz diye düşünen insanlar, kendilerini evlere hapsederek televizyon dizilerinin esiri oluyorlar. Kendilerini evlerine hapsetmek istemeyenler ise soluğu kayak merkezlerinde alıyorlar.
Kar Yağarken Havuz Keyfi
Kar Yağarken Havuz Keyfi Kar Yağarken Havuz Keyfi Kar Yağarken Havuz Keyfi

Turizm ve tatil kış mevsiminde olmaz diye düşünen insanlar, kendilerini evlere hapsederek televizyon dizilerinin esiri oluyorlar. Kendilerini evlerine hapsetmek istemeyenler ise soluğu kayak merkezlerinde alıyorlar. Bir bakıma şartlanmışlığın sonucu oluşan bu düşüncelerin hepsi bizleri yanıltıyor. 

Kış mevsiminde sıra dışı etkinlik arayanlar için en iyi alternatiflerden biri Termal kentlerdir. Bu kentlerde yer alan otellerdeki konfor ise kesinlikle yaz otellerini aratmıyor. 

Termal kentlerde lapa lapa yağan karın altında sıcak bir havuz keyfi yapabilir veya cenneti andıran bir ormanda uzun bir yürüyüşe çıkabilirsiniz. 

Yalova'da bulunan termal tesisleri Atatürk tarafından kurulmuştur. Atatürk, rahatsızlığından ötürü 1918 yılında Karlovy Vary'de kalmış ve buradan çok etkilenmiştir. Bu yüzden Karlovy Vary'nin benzediğini Yalova Termal tesislerinde yaptırarak yaşamının son yıllarını burayı sık ziyaret ederek geçirmiştir. 

Karlovy Vary ile büyük benzerlikler taşıyan Yalova termal tesisleri, şifalı suları ve Atatürk Arboretum'u ile yılda 500 bin turiste ev sahipliği yapamazken, Çek Cumhuriyeti'nin Bohemya bölgesinde bulunan ve çok küçük bir kasaba olan Karlovy Vary yıllık 5 milyon turisti ağırlamaktadır. 

Yalova Termal tesislerinde bulunan ve Sağlık Bakanlığı'na devredilen devlete ait tesislerde hizmet sıfır denecek kadar azdır. Termal tesislerin bir zamanlar en önemli konaklama merkezlerinden biri olan Çamlık Otel dahi günümüzde çürümeye bırakılmış. Özel sektörün eline bırakılan termal tesisler, herhangi bir müdahale olmazsa kısa bir zaman içerisinde beton yığınına dönüşecek. Termal tesislerdeki sevindirici tek durum ise Limak Grubu tarafından restore edilerek otele dönüştürülen Fransız Sarayıdır. 

Termal tesislerini TURBAN'ın işlettiği dönemlerde tesisler gerçekten çok farklıydı. Ancak tarihe karışan TURBAN'ın yerine daha iyisi konulamadığından tesisler özelliğini yitirmek üzere. 

Devlet termal turizmini hafife almayarak Yalova termal tesislerinde işi ehline devretmelidir. Devredilmek istenmiyorsa da öncü kuruluşlar oluşturularak bu kuruluşların İşletmesi sağlanmalıdır. Karlovy Vary, yıllık milyonlarca turisti ağırlıyorsa Yalova termal tesisleri neden ağırlamasın? Üstelik bu termal tesisler, 12 ay hizmet özelliğine sahip. 

Turistler, turizm yörelerine gittiği zaman gittikleri yörenin kendine özgü eşyalarını almaya özen gösterirler. Bizde bu duruma fazla önem verilmemektedir. Bu da turizmden nasıl para kazanılacağını bilmediğimizin en bariz delilidir. 
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler