Pazartesi , Temmuz 16 2018

Kara Liste Engeline Takılan Esnaf, Bankalara Tepkili


Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafa kredi verilmesi hususunda devlet her olanağı zorlasa da ‘kara liste’ uygulamasını bahane eden bankaların ise esnafın önünü tıkadığını iddia etti.
    

Yazılı açıklamada bulunan Palandöken, “Esnaf ve sanatkarların, uygun koşullarda kredi olanağından istifade etmek için devlet tarafından hazırlanan kararname taslağı esnaf ve sanatkarlarca olumlu karşılansa da düzenleme yapılırken sicil affı unutulmamalıdır. Bu yıl 1,5 milyar liralık ödenek hazine tarafından esnafa tahsis edildi. Bankalar tarafından esnafa verilecek kredi bakiyesinde de %20 bir artış oldu. Bu artışla bankaların, esnafa yönelik kredi bakiyesi de 28,8 milyar liraya yükseldi. Esnafa yönelik kredi desteğinin bu yıl içinde artarak sürmesi sevindiricidir. Ancak devlet, küçük esnafa kredi verme hususunda her türlü kolaylığı sağlasa da bankalar, kara liste uygulaması ile küçük esnafımızın önünü tıkıyor.” şeklinde konuştu. 
    

Son 14 yıl içerisinde üç kez sicil affı yapılsa da bankalar tarafından uygulanan kara liste uygulaması yüzünden esnafın krediye ulaşmada zorluk çektiğini ifade eden Palandöken, “Sicil affı, bazı bankalar tarafından uygulansa da bazı bankalar tarafından uygulanmadı. Devlet, esnafımızı hiçbir zaman bankaların insafına bırakmamalıdır. Etkili şekilde uygulanacak sicil affının çıkarılması hususunda TBMM’de yeni bir karar alınmalıdır. Bankaların keyfi uygulamalar yapamaması için alınacak bu kararın açık ve net olması gerekiyor. Bankalar tarafından uygulanan keyfi uygulamalar ile ilgili konfederasyonumuza gelen çok sayıda şikayet var. Bankacılık sektöründe kara liste olarak isimlendirilen, geçmişe yönelik olumsuz bilgilerin kullanılmasına imkan veren uygulamanın son bulması için etkili bir yasal düzenleme yapılarak yaşama geçirilmelidir.” şeklinde açıklamalarda bulundu.       
 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir