Pazar , Haziran 24 2018

Karaciğer Yağlanmasında Ana Etken Aşırı Kilolar


Karaciğerde meydana gelen yağlanmaya değinen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Esin Ünlü, “Karaciğerde meydana gelen yağlanmada ana etken aşırı kilo alımıdır. Ülkemizde ise kilo problemiyle her geçen gün daha sık karşılaşmaktayız.” dedi. 
    

Amerika ve batı toplumlarının bazılarında aşırı kilolu insanların toplumun %35-40’ını oluşturduğunu söyleyen uzmanlar, kilo aldıkça vücudun her tarafı gibi karaciğerinde yağlandığını ifade ettiler. Kilo alımı neticesinde biriken yağın vücudun belli bölgelerini kalınlaştırdığına ve karaciğerde de büyümeye yol açtığına değinen Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Esin Ünlü, “Karaciğer yağlanması problemi günümüzde toplumumuzda artış gösteriyor. Karaciğerdeki yağ oranı normalin bir miktar üstüne çıktığı takdirde sağlık sıkıntılarına yol açıyor. Karaciğer yağlanmasında tanı konulurken ultrason çekilir ya da karaciğerden alınan parça incelenir. Karaciğerde yağlanma olduğu takdirde karaciğerin büyüklüğü normalin üstüne çıktığından dolayı ultrasondaki görüntüde değişim olur.” şeklinde konuştu. 
    

Prof. Dr. Ünlü, “Biz, karaciğerde meydana gelen her yağlanmadan korkmuyoruz. Karaciğerde meydana gelen yağlanmanın kendi içerisinde dereceleri oluyor. Karaciğerde birinci derece olarak meydana gelen yağlanma diyetle giderilebilir. Önemli bir yağlanma olarak görülmez. Ancak iki ve üstündeki derecelerde meydana gelen yağlanmalar, karaciğer enzimlerini yükseltir. Enzimlerde meydana gelen yükselmelerde altta yatan başka neden olup olmadığını tespit etmek için hastalığın öyküsünün, muayenenin ve klinik bulgularının değerlendirmesi yapılır. Enzim yüksekliği ülkemizde sık görüldüğünden dolayı Hepatit B ve C ile ilgili kesinlikle araştırma yapılır. Bütün bulgular negatif çıktığı takdirde enzim yüksekliğinin nedenini yağlanma olarak düşünüyoruz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.    
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir