Pazartesi , Temmuz 16 2018

Karatay Hoca'ya ABD'li Profesörden Destek


Amerikalı uzmanda şekeri değil ama tuzu arttırın. Tuz azaltma çağrılarına kulak tıkayın dedi. Bununla ilgil kutap bile yazdı James Dinicolantonio. Prof. Dr. Canan Karatay’da benzer açıklamaları yıllardır yapıyordu. ABD’Lİ

PROFESÖRDEN TUZU ARTTIRIN ÖNERİSİ

Dünya Sağlık Örgütü ve pek çok uzman tuzu azaltın diyor. Ama Amerikalı bilim insanı James Dinicolantonio tuzu arttırın dedi ve bununla ilgili “The Salt Fix” adında bir kitap bile yazdı ve bütün söylenenelere karşı çıktı. Prof. Dr. Karatay’da bütün uzmanların aksine yıllardır tuz öneriyor. Ama bildiğimiz normal rafine sofra tuzu değil, kaya tuzu. Hatta bunun için tuz mağarasına bile girdi Karatay Hoca. Adalelerimizde, kemiklerimizde tuza ihtiyacımız var diyen Karatay Hoca haklı mı? Amerikalı uzmana görede az tuz kemikleri güçsüzleştiriyor, hafıza kaybına yol açıyor. Artan tuz miktarı şeker tüketimini azaltacağı için kilo vermeyi kolaylaştırıp diyabeti düzeltiyor. Tuz kullanımının azaltılmasıyla kalp hastalıklarının azalması arasında bir bağlantı olmayacağınıda söylüyor Amerikalı uzman James Dinicolantonio.

TUZ TÜKETİMİ NE KADAR OLMALIDIR?

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Füsun Küçükbasmacı; Tuz tükeitiminde aşırıya kaçmayın. Herkesin vücudu için tuz gerekli ancak miktarının aşmamak gerekir. Günde ortalama 5 gram yani 1 çay kaşığının ideal olduğunu söyledi. Yaz aylarında idrar söktürücü ilaç kullanan ve az tuz tüketen kalp yetmezliği ve tansiyon hastalarını uyardı. Vatandaşların kullandığı ilaçların içerisinde idrar söktürücüler var ise bunlar vücuttan toz atıyorlar. Çok sıkı bir tuzsuz diyet yaparsa ve tabi yaz aylarında çokta terlerse vücut tuzsuzda kalabiliyor. Türkiyede kişibaşı günlük ortalama 15 gr tuz tüketildiğini söyleyen DR. Füsun Küçükbasmacı aşırı tüketimin böbrek hastalıklarına, kalp ve hipertansiyona yol açabilir dedi.
 

About

Check Also

Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Dikkat!

Ailelerin çocukları ile ilgili en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yeme bozuklukları hakkında Psikolog Doktor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir