Cumartesi , Ağustos 4 2018

Kazanan Fenerbahçe Kaybeden Soma Ruhu Oldu…


Türkiye Süper Kupası Finalinde Spor Toto Süper Lig’in son şampiyonu Fenerbahçe ile Ziraat Türkiye Kupası şampiyonu Galatasaray karşı karşıya geldi. Bu dev maç, Soma’ya yardımda bulunmak ve şehit madencilerin ailelerinin yanında olmak için Manisa’da oynandı.

Maç öncesinde bu durumdan dolayı belki de derbi tarihinin en fair play kokan havası yaşandı. Her iki ekip de ne olursa olsun kazananın Soma olacağına, son yılların en barışçıl derbisinin oynanacağına yönelik açıklamalar yaptılar. Türkiye Futbol Federasyonu ise belki de son yıllardaki en doğru işi yaparak maçın Manisa’da oynanmasını sağladı.

DİRİ FENERBAHÇE – KORKAN BİR GALATASARAY

Her iki takım da maça beklenen kadroları ile çıktı. Fenerbahçe’de Ersun Yanal’ın gidişinden sonra kadronun nasıl bir hal alacağı sorgulanıyordu fakat İsmail Kartal, geçen yılın kemikleşmiş kadrosunu sahaya çıkardı. Galatasaray’da ise Prandelli’nin takımı tanımaya çalıştığı, çıkardığı kadro ve oyuncu tercihleri ile belli oldu.

Maçın geneline bakıldığında; Fenerbahçe’nin kontrolünde geçen; Galatasaray’ın ani ataklarla rakibini zorladığı tipik bir Fenerbahçe maçı oldu. Fenerbahçe, girdiği birçok pozisyondan yararlanamazken Kaleci Muslera kalesinde devleşti ve bu oyunuyla da maçın adamı oldu.

YİNE DERBİ YİNE OLAYLAR

Maçın normal süresi ve uzatmalar, başladığı gibi bitti, maç penaltılara gitti. Penaltılarda yine oyuncular sustu; kaleciler konuştu. En sonunda Fenerbahçe penaltılarda rakibini 3-2 mağlup ederek kupaya uzandı.

Maçı ve kupayı kazanan Fenerbahçe, kaybeden Soma oldu. Çünkü maç öncesinde yaşanan fair play havası, maç içinde oyuncular ve taraftarlar açısından hiç de maça yansıtılmadı.

Maç başlamadan önce Manisa’da taraftarların birbirine girmesi, Sahaya özellikle de Volkan Demirel’in olduğu bölgeye Galatasaray’lı taraftarların pet şişe ve meşale atması, maç içerisinde oyuncuların özellikle sert oynamaları, Emre Belözoğlu’nun ettiği küfürler, penaltılar sırasında Melo ve Volkan’ın birbirine girmesi ve bunlar gibi birçok olay Soma ruhunun bu maçta kaybettiğinin kanıtıydı.

Sonuçta kupayı Fenerbahçe kazandı ve bir derbi de yine beklendiği gibi geçmedi. Ezeli Rekabet Ebedi Dostluk yine adını ortaya koymadı.

MAÇIN ADAMI MUSLERA

Maçın adamı olan Muslera ve Galatasaray Teknik Direktörü Prandelli’ye de ayrı bir parantez açmak isterim. Takımı kaybetmesine rağmen tek ayakta kalan futbolcu Muslera oldu. Hem maç içinde harika kurtarışlar yaptı, penaltılarda 2 penaltı kurtardı hem de maç sonunda tüm Fenerbahçeli oyuncuları, Volkan Demirel de dâhil tek tek kutlayan oyuncu oldu. Bu nedenle takımı kaybetse bile maçın adamı seçilmesinin manidarlığı ortaya çıktı.

Prandelli’nin ise bir İtalyan olarak beyefendiliği ortaya çıktı ve o da tüm rakip takım oyuncularını kutladı.

Türk Futbolu’nda karakter örneğini yine başka bir bahara kadar bekleyeceğiz, Ülkemize gelen Yabancıların gösterdikleri sportmenlikleri izleyerek.

Kaybeden Soma, Kazanan Fenerbahçe Oldu…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir