Pazartesi , Temmuz 16 2018

Kemoterapi Tedavisi Gören Kardelen, Yaşamını Yitirdi


Samsun’da temizlik işçisi olarak görev yapan Dursun ve işitme engelli Sema kanlı çiftinin iki evladından biri olan Kardelen, sol gözünde bulunan kötü huylu tümör yüzünden On Dokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alındı. 24 Aralık 2015 tarihinde hastaneye yatış yapan Kardelen, gördüğü tedavinin ardından taburcu olacakken birden fenalaştı. Bu gelişme üzerine Kardelen’in taburcu işlemleri derhal iptal edilerek yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı. Kardelen, 11 Ocak 2016 tarihinde ise kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. 
    

Kardelen’in tedavisi sürerken alınan kan örnekleri Samsun Halk Sağlığı Laboratuvarı tarafından incelendi. Kardelen’in vefat ettiği günün ardından çıkan raporda ise küçük kızın H1N1 (domuz gribi) olduğu saptandı. Kızlarının vefatında ihmal olduğu gerekçesiyle hastaneyi sorumlu gören aile, Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunsa da Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 19 Ocak 2016 tarihinde ‘görevsizlik’ kararı verildi. 
    

Bu karardan sonra Kardelen’e ait dosya On Dokuz Mayıs Üniversitesi Rektörlüğüne gönderildi. Dosyayı inceleyen rektörlük ise Kardelen hakkında hazırladığı raporda, Türkiye’de domuz gribinin yaygın olduğu bir dönemde domuz gribi virüsüne yakalandığı, virüs ile ilgili tanının henüz konulmadığı, tedavinin ise eksiksiz olarak başladığı ve Kardelen’in, domuz gribi virüsü nedeniyle yaşamını yitirdiği belirtildi. 
    

Kızının, ihmal nedeniyle vefat ettiğini ileri süren baba Dursun Kanlı’da, “Kızım, hastanede kemoterapi tedavisi görürken domuz gribi virüsüne nasıl yakalanır? Yargı sürecini yeniden başlatacağım.” şeklinde konuştu.       

About

Check Also

Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Dikkat!

Ailelerin çocukları ile ilgili en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yeme bozuklukları hakkında Psikolog Doktor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir