Pazartesi , Haziran 25 2018

Kendi Doğruları Üzerinde Yürüyebilmek


Bir araba almak için araba pazarına gittiniz. Gözünüze bir araba çarptı. Kaportada tek bir çizik, tek bir çürük dahi yok. Cilalanmış boyası ile oldukça parlak duruyor. Albenisi ıslık çıldıracak kadar yüksek. Arabayı almak için hemen pazarlığa girişiyorsunuz ve pazarlık neticesinde bir fiyatta anlaşıyorsunuz. Son olarak motora baktırmak için sanayiye gidiyorsunuz. Kaportası on numara olan arabanın motoru pert çıkıyor. 

Günümüz insanları da kaportası on numara, motoru pert olan bu araba gibiler. Dış görünüş olarak giyim kuşam yerinde. Saç baş o biçim. Etrafa güzel kokular saçan parfümler sıkılmış. Dış görünüşe bakan on numara insan zanneder ama gelin görün ki içten fos. 

Yaşamın güzelliklerini bizden çalan içten yaptığımız pazarlıklardır. Bunun bedelini ise umurumuzda olmasa da tatsız ve tuzsuz bir yaşam sürerek ödüyoruz. 

Bizler, öyle bir dünya inşa ettik ki yaşamın çirkinlikleri karşısında duramıyoruz. Çıkarlarımızın tüccarlığını yaparak yağmacı zihniyetle yaşadığımız sürece artan çirkinliklere de engel olamayacağız.  

Yaşamda zoru görünce toz olmakla, parayı görünce de bitirim delikanlı olmakla bir yere yol alamayız. Yaşamdaki en önemli anahtarlardan biriside adaletin mazluma karşı olduğu kadar güçlüye karşıda uygulanabilmesidir. 

Kasaların ortak olmadığı gibi kafalarda ortak olmayınca insanlar, yaşamdaki çirkinlikler karşısında nasıl davranacağını şaşırıyor. Dününü unutan insanlar, bugününde şaşkınlar. Yarınları ise meçhul. 

Bugün insanların en büyük ihtiyacı olan şey kendi doğruları üzerinde yürümesidir. Kendi doğruları üzerinde yürüyen insanlar, yaşamlarına sahip çıkacaklarından toplumsal bütünlükte rahat bir şekilde sağlanacaktır. Çocuklarımıza huzur içerisinde yaşayabilecekleri aydınlık bir gelecek kurmanın yolu kendi değerlerimize sahip çıkmak ve adaleti savunmaktan geçiyor.

Ve ahlaksızlık, insanın ruhunu sardığı zaman kalbi kırık şarkılarda insanın yüreğini prangalar. 

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir