Cumartesi , Ağustos 4 2018

Kendimizi Gripten Koruyabiliriz


Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte insanlarda grip telaşı da başladı. Gripten korunmak için gün içerisindeki ani hava değişimlerine özellikle dikkat etmek gerekiyor. Çünkü grip ve üst solunum yolu enfeksiyonlarının başlıca nedenini ani hava değişimleri oluşturmaktadır. İnsanlar, basit önlemler ile kendilerini gripten korumaya çalışsalar da gripten korunmanın en etkili yolu olan grip aşısını yaptırmayı ihmal etmemelidirler. 
    

Liv Hospital’dan İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Aslı Çungunlu, kış mevsimini gribe yakalanmadan geçirmenin yolları hakkında bilgi verdi. 
    

Nezle ya da soğuk algınlığı; burun akıntısı, hapşırık, boğaz ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı, yüz ve alın bölgesinde dolgunluk hissiyle kendisini gösterir. Üst solunum yollarında oluşan rahatsızlıklar viral enfeksiyon sonucunda gelişir. Yetişkinlerde ateş görülmezken şikayetlerin azalması bir hafta kadar sürebilir. Grip enfeksiyonunda ise hastanın şikayetleri daha ağırdır. Genellikle şiddetli halsizlik, yüksek ateş, baş ve kas ağrıları ile öksürük gibi şikayetlere sık rastlanır. Ayrıca grip enfeksiyonuna yakalanan hastaların şikayetleri arasında nezle, burun akıntısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı da yer alır. 
    

Viral enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisinin herhangi bir faydası olmaz. Bu yüzden antibiyotik kullanımı gereksizdir. Antibiyotik, grip enfeksiyonu ile birlikte sinüzit, orta kulak iltihabı, zatürre gibi rahatsızlıklar seyrediyorsa etkili olur. Grip enfeksiyonunun tedavisinde en etkili yöntemler ise bol sıvı tüketimi, yatakta istirahat, ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. 
    

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için güne kaliteli protein içeren yumurta, peynir gibi besinlerin olduğu kahvaltı ile başlanmalı, düzenli olarak hafif tempoda 30-45 dakika aralığında egzersiz yapılmalı, yeterli miktarda su tüketmeli, hijyen kurallarına özen göstermeli, bol sebze ve meyve ile haftada 3 gün balık tüketmeli, yeterli ve kaliteli bir uyku uyumalıdır.   
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir