Cumartesi , Ağustos 4 2018

Kendini Şiirde Aramak


Belki birçok insan fakında değildir ama insanlar, günümüzde şiire karşı düşmanca bir tutum içerisindeler. Şiire karşı düşmanca tutum sergileyen bir insan ise büyük acılar çekiyordur. Peki, insanlar, çok büyük acılar çektiği için mi şiiri en büyük düşmanları olarak görüyor?

İnsan, şiirde kendisini bulmalı ve kendisi ile yüzleşmeye kalktığı zaman şiir, kendisine baktığı ayna olmalı. İnsan, kendisine bakacak yüzü olmadığı için mi şiirden kaçıyor? 

Şiir, insanların dünyadaki sıkıntılarından sıyrıldığı, umuda yolculuk ettiği, yaşamın güzelliklerinin farkına vardığı, huzur bulduğu bambaşka bir dünyadır. Bir çiçekteki koku, sevgilinin gözlerindeki ışık, denizin kokusundaki haz, çocuğun yüreğindeki temiz dünya şiirde gizlidir. 

Bir çocuğun eline bir çikolata verdiğiniz zaman gözlerinin içinin güldüğünü fark eder ve ona imrenirsiniz. Peki, bir zamanlar bizimde gözlerimizin içinin o çocuk gibi güldüğünü hiç düşündük mü? Peki, gözlerimizin içindeki gülümsemeyi ne yok etti? Bitmek ve tükenmek bilmeyen hırslarımız mı, para mı, bir türlü vuslata eremediğimiz ve her daim yüreğimizi kanatan sevgili mi? İnsan, yitip giden yıllarını, kendisini ve kaybettiği gözlerindeki gülümsemeyi şiirde aramalıdır. 

Ne diyor şair: “Seni seviyorum ve bir şey söylemiş olmuyorum bunu söylemekle / Ben, bu yaz kokusunu bir başka zamandan anımsıyorum.”

Şu iki dize bile bizleri, başka dünyalara alıp götürmeye yetti değil mi? Şu iki dize sayesinde bir an bile olsa nefes aldığımızı hissettik. Şiir, bizlere bambaşka dünyalar olduğunu hatırlattığı için insan, kendisini şiirde aramalı. Şiir, insanları düşüncelerinde uzlaştırır. Düşüncelerinde uzlaşan insan ise kendisiyle barışık olur. 

Kendisiyle çelişen mutsuz insan, şiirden korkmamalı, korkusundan dolayı şiire düşman kesilmemelidir. Tam aksine yaşamında mutluluğun kapısını aralayacak anahtar olan şiire yaklaşmalı ve ruhsal bütün sıkıntılarına şiir ile şifa bulmalıdır. Yaşamlarını şiirle bütünleştiren insanlar, acılarını dahi şiirde yaşamalı, kendisini şiir ile yeniden keşfetmelidir. 

Ve şiir, bir dilin namusu, bir kültürün bekçisi, bir insanın onurudur. Şiir, kalbimizde her an yanmaya hazır damardır.   

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir