Cuma , Haziran 22 2018

Kilo Vermek, Cinsel Gücü Artırıyor


Stresin Cinselliğe Etkisi

Ruhsal sıkıntı oluşturan her durumun cinselliğe olumsuz etkisi vardır. Çünkü ruhsal sıkıntı anlarında beyin tarafından salgılanan stres hormonları öncelikle cinsel gücü hedef alır. Cinsel güç azalınca da cinsel fonksiyonları harekete geçiren bazı maddeleri vücut salgılamaz. Mesela damarlardaki ‘nitrik oksit’ maddesinin salgılanması için cinsel isteğin olması şarttır. Damar ve sinir yapısı bu durumdan olumsuz etkilediğinden dolayı cinsel bölgelerde yeterli kan dolaşımı oluşmadığından öncelikle sertleşme, boşalma ve haz alamama gibi sorunlar olmak üzere birçok cinsel problem baş gösterir. Maddi sıkıntı içerisinde olan erkeklerde aile ve yaşam düzeninin bozulması endişesi, yaşam standardının sürdürülememesi, sorumlulukların ifa edilememesi korkusu meydana gelir. Bunlarda aile içi gerginliğe yol açabilir. Bunların hepsi bir araya gelince de stres hormonlarını tetikleyerek cinsel işlev bozukluklarına yol açar. 

Bel Çevresi ve Cinsellik Arasındaki İlişki

Karın bölgesindeki yağlar ve aşırı kilo hormonal dengesizliğe neden olduğu gibi tansiyon, şeker ve kalp damar rahatsızlıklarının sık yaşanmasına yol açarak cinsel performansı düşürür. Son yıllardaki araştırmalardan elde edilen neticeler incelendiği zaman bel çevresi kalınlığının seks hormonlarına olumsuz etki ederek azalttığı ve cinsel performansı olumsuz etkilediği görülüyor. Bu sebepten ötürü bel çevresinin kadınlarda 80 santim, erkeklerde ise 94 santim olmasına özen gösterilmelidir Vücut kitle endeksi ise 25’in altına düşürülmelidir. 

Cinsel İsteksizliğe Yol Açan İlaçlar

Depresyon ilaçları, bazı tansiyon ilaçları, uyku hali oluşturan sedatifler ve bazı hormon ilaçlarının cinsel güce olumsuz etkisi olabilir. Bir ilaca başlandığı zaman cinsel güç ile istekte azalma olduğu hissediliyorsa derhal doktora başvurmak gerekir. Böylelikle kullanılan ilacın cinsel güce yan etkisi olup olmadığı öğrenilir. Doktor lüzum görürse ilacı değiştirebilir. Anti depresyon ilacı kullanan hastalar, cinsel gücü azalttığını düşünerek bu ilacı kullanmayı bırakmamalıdır. Çünkü antidepresan ilaçlar alınırken de cinsel gücü arttıracak teknikler mevcuttur.
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir