Cumartesi , Temmuz 21 2018

Kilo Vermek İsteyenlerin Can Dostu Ayranın Faydaları


Ayran, doyurucu özelliği sayesinde kilo vermek isteyenlerin can dostudur. Ayran özellikle diyette olan kişilerin az tükettiği gıdalar sebebiyle vücutlarında meydana gelen vitamin ve mineral eksiklerini tamamlayan çok önemli bir besindir. Ayrıca ayran mide ve bağırsakların besin emiliminde azalmaya yol açarak tokluk hissi verir. 
    

Yaz aylarında insanların hararet seviyeleri tavan yaptığından dolayı ayranı bol tüketerek bu hararet seviyesini düşürmek gerekir. Özellikle sindirim sistemi olmak üzere tüm vücutta sıcaklık dengesini sağlamada yardımcıdır. Ağır yemekler tüketildikten hemen sonra ayran tüketilirse şişkinlik, hazımsızlık ve gaz gibi sorunların önüne geçilmiş olur. 
    

Ayranın en bilinen faydalarından biri içeriğinde bol miktarda kalsiyum barındırdığından dolayı kemik ve iskelet sağlığına büyük faydası olduğudur. Ayrıca ayranın içeriğindeki bol kalsiyum hücrelerin ve kas sağlığının korunmasında da çok etkendir. 
    

Ayranın içeriğindeki D ve B vitaminleri anemi rahatsızlığına yakalanma riskini düşürmektedir. Ayranın içeriğindeki demir vitamininin sağlığa artı faydası vardır. 
    

Ayranın içeriğinde zengin riboflavin mevcuttur. Riboflavin ise gıdaların enerjiye dönüşmesini sağladığı gibi antioksidan özelliği ile karaciğer dostudur. 
    

Dünyanın birçok ülkesinde ayran üzerinde yapılan araştırmalarda kolesterolü sağlıklı seviyede tuttuğu ve kan basıncını düşürdüğü ortaya çıktı. 
    

Ayran, midenin asit seviyesini düzenlediği gibi mide duvarlarını yumuşatır ve rahatlatır. Midede, özellikle baharatların neden olduğu tahriş ve yanmaları ortadan kaldırır.
    

Ayran, bağırsakları hareketlendirerek kabızlığı gideren bir içecektir. Ayrıca ayran, aç karnına da tüketilebilen bir içecek olduğu için kabızlığın çözümünde daha etkili olur. 
    

Midesinde gastrit rahatsızlığı yaşayanlar, ayranı bol tüketmelidir. Çünkü bu rahatsızlığın yol açtığı sorunların giderilmesinde ciddi yarar sağlar. Bağırsaklardaki faydalı bakterilerin sayısını artırır. Ancak ayranı aşırı tüketmemek gerekir. Çünkü bu faydalı etkiler tersine dönüşebilir. 
    

İç organların sağlığı açısından oldukça faydalı olan ayranın, cilt sağlığına da faydası çoktur. Cildi temizlediği gibi güneş yanıklarının tedavisinde de kullanılır. Ayrıca birçok cilt rahatsızlığına şifadır.
    

Yorgunluğu gideren ve kasları gevşeten ayran, sinir sistemi içinde faydalıdır. Ayranın, hemoroid rahatsızlığı ile soğuk algınlığına iyi geldiği uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Ayran, soğuk algınlığına şifa olsun diye tüketiliyorsa içerisine zencefil katılması şifa sürecini hızlandırır.        
 

About

Check Also

Adet Sancılarına Dondurma İyi Geliyor

Yaz kış tüketmek istediğimiz dondurmanın çok önemli bir faydası ortaya çıktı. Birçok hastalığın tedavisinde dondurmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir