Cumartesi , Ağustos 4 2018

Kilosu 1 TL'ye Çıkan Saman Fiyatları Üreticinin Cebini Yakıyor


Her geçen yıl azalan saman üretimine birde bazı tüccarların piyasaya ürün vermemesi eklenince 1 kilo samanın fiyatı 1 lirayı gördü. 
    

Besiye çekilen hayvanların kış mevsimindeki en önemli besin kaynağı olan samanın kilosu 1 TL’ye çıktı. Belediye bünyesinde faaliyet gösteren halk ekmek fabrikaları, halka 75 kuruştan ekmek satarken toptan kilo fiyatı 85 kuruş olan samanın ahır kapısına gelene kadar fiyatı 1 TL’ye ulaşıyor. Beside hayvanı olan üreticiler ise samanın kilo fiyatının 1 TL’yi bulmasıyla kara kara düşünmeye başladı. Üreticilerin birçoğu ise ellerindeki besi hayvanlarını satarak sektörden çıkmanın hesabını yapıyor. 2012 yılında ilk kez saman ithal eden ülkemizde, 5 yıl aranın ardından ithalat kapıları tekrar sonuna kadar açıldı. İlk saman ithalatı ise Bulgaristan’dan birkaç ay evvel gerçekleştirildi. 
    

Tüccarlar Stokluyor
    

Saman üretimindeki düşüş ile birlikte bazı tüccarların samanı stoklaması sezon açılışında kilosu 30 kuruştan satılan samanın 1 TL’ye ulaşmasındaki ana faktörler. Saman ithalatına rağmen fiyat artışının önüne geçilemiyor. Bulgaristan’dan ithal edilen samanda besicinin derdine çare olmadı. Ülkemizin, Bulgaristan’dan saman ithalatına başlaması ile birlikte Bulgar saman üreticileri de fiyatlarda artışa gitti. Bulgaristan’da tonu 40 dolardan satılan saman fiyatları, ülkemizin ithalata başlamasıyla 60 dolara yükseldi. Böylelikle 1 ton saman ülkemize 120 dolara mal olurken, mercimek samanın kilosu da 1.25 TL’ye yükseldi. 
    

Ülkemizin öncü besicilik merkezlerinden Aksaray Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Ali Sözer, “Kış mevsiminin başında 1 TL’yi bulan saman fiyatları besicileri tedirgin etmektedir. İlerleyen dönemde saman fiyatlarının daha da artacağı tahmin ediliyor. Samanı ithal etmek çözüm değildir. Saman fiyatlarının daha da artmasını bekleyen tüccarlar, samanı stoklayarak piyasaya mal vermiyor. Ayrıca verimi az olan tahıllar ekildiğinden dolayı samanda verimlilik düşük oluyor. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yemlik arpanın ihalesi gerçekleştirilemedi. Yemlik arpa fiyatları da gittikçe yükseliyor. Yemlik arpa, 1.10-1.20 TL aralığındaki fiyatlardan alıcı buluyor. Ülkemizin yıllık yem açığı 15 milyon tondur. Et fiyatlarını düşürmek için yapılan et ithalatı yerli besiciyi iyice tüketti. Canlı hayvan kilo fiyatı geçen sene 25 TL iken 24 TL’ye geriledi. Şu anda canlı hayvan kilosu 26,5 TL olmalıdır. Besicilikle uğraşan hayvanlar küserse sektöre bir daha geri gelmez.” şeklinde konuştu.   
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir