Pazartesi , Haziran 25 2018

Kira Gelir Beyanında İstisna Tutar 3 Bin 900 Lira


01 Ocak – 31 Aralık 2017 tarihleri arasında 3 bin 900 TL ve üzerinde konut kirası, 30 bin TL ve üzerinde iş yeri kirası elde edenlere yönelik kira geliri beyanname dönemi bugün başladı. Belirtilen istisna tutarın üzerinde kira geliri olan vatandaşlar, 26 Mart tarihine kadar kira gelir beyannamesini vermek durumunda. 
    

Kira beyannamesi verecek olan vatandaşlar, istisna tutarını düştükten sonra kira gelir beyannamesinde bulunacak. Birden fazla işyeri ya da konut kiraya verenlerin dikkat etmesi gereken en önemli husus ise bu istisna tutarın, tek bir konut ya da işyerinde düşebileceğidir. İşyeri kira gelirinde beyan sınırı geçildiği takdirde istisna tutarı düşülemeyecek. 
    

Kira beyannamesinde bulunacak olan vatandaşlar, www.gib.gov.tr adresinden hazır beyan sistemine giriş yaparak kendilerine özel hazırlanan beyanlarını direkt onaylayarak veya gerekli değişiklikleri yaptıktan sonra onay işlemini yaparak rahat bir şekilde kira beyannamesinde bulunabilirler. İnternetten beyanname vermek istemeyen vatandaşlar ise ikametgahın bulunduğu vergi dairesinde beyanname işlemini gerçekleştirebilirler. 
    

İnternet kullanma kabiliyetine sahip olmayan ve vergi dairesine müracaat edemeyen 60 yaş ve üzeri mükellefler ile okuma yazma bilmeyenler, engelli ve hastalar ise “444 0 189” nolu Vergi İletişim hattını arayarak yardım talep edebilecekler. Bu vatandaşlarımıza yardımcı olması için randevu sistemi ile bir memur görevlendirilecek. 
    

Kira geliri dolayısıyla kira vergi tahakkuku olan vatandaşlar, Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksit halinde vergilerinin ödeme işlemini gerçekleştirebilecekler. 
    

İstisna tutar ve üzerinde kira geliri elde edip de 26 Mart tarihine kadar kira beyannamesinde bulunmayan vatandaşlarımız, istisna tutar indiriminden istifade edemeyecekleri gibi vergi ziyaı cezası ile karşılaşacaklar. Ayrıca belirlenen istisna tutarın altında kira geliri elde eden vatandaşlarımızın, internet üzerinden ya da vergi dairelerine giderek kira beyannamesi doldurmalarına gerek yoktur.        
    

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir