Cumartesi , Ağustos 4 2018

Kıravatlı Teröristler


Günümüzde terörle mücadelede başarılı olmanın olmazsa olmazlarından birisi de, terör örgütlerini, stratejilerini, hareket tarzlarını, psikolojilerini, dengesizliklerini ve kendi içinde tutarlılıklarını, insan kaynaklarını çok iyi bilen, takip eden, uzman insan kaynaklarına sahip olma, yetiştirme ve bu kaynaklara sahip olmaktan geçiyor. Bu konu terörle mücadelenin olmazsa olmazlarındandır. Terörle mücadele, kamu güvenliği ve istihbarat birimlerinde görevli nitelikli ve birikimli personel bu sebeple son derece önem arz etmektedir.

Türkiye açısından durum çok daha çetrefilli bir görünüm arz etmektedir. Son dönemde Türkiye’de içeride ve dışarıda meydana gelen olaylar çerçevesinde, bu olaylar bahane edilerek güya teröre karşı imiş gibi duran ama aslında asla böyle düşünmeyen farklı bir cins maskeli terör estirilmeye çalışılmaktadır.

İşin en kötü tarafı bu durdum aramızda yaşayan ve önemli mevkii ve makamlarda bulunan kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu da terörün başka bir boyutunu oluşturmaktadır.

Teröristleri terörist olarak değerlendirmemek, toplumsal algı oluşturmak, devleti acizleştirmek amaçlı fotoğraflar yayımlayarak zihni alt yapı çalışmaları yapmak, bu teröristleri meşrulaştırmak ve eylemlerine haklılık kazandırmak gibi çalışmalar hayretle kamuoyumuz tarafından takip edilmektedir.

Terör hadiselerini her defasında siyasi rakibini yok etmek amaçlı olarak evirip çevirerek kullanma acizliğini göstermek giderek yaygınlaşmaktadır ki bu son derece tehlikelidir.

Ulusal ve uluslararası bağlantılı kişi ve kişiler amaçlarına erişmek için komplike bir çalışma ile bunu organize etmektedirler. Ülke olarak birlik ve beraberlik sergilemek yerine terörü bir manivela gibi kullanmaya kalkmak ve bundan farklı rantlar elde etmeye yönelik çalışmalar organize etmek terörden hiç bir şekilde ayrı tutulamaz ve bu da bir terör biçimidir.

Terörü siyasi yapı ile irtibatlı kılarak kah desteklediğini ima eden, kah yeterli önlemleri almadığını bahane edilerek suçlayan, kah bu süreçlere davranışları ve söylemleri ile zemin hazırladığını iddia eden tavır ve sözler terör eylemlerini daha da yıkıcı kılmaktadır.

Terör örgütlerinin terör potansiyelini ve eylemlerini, siyasi rakibine karşı, kendi çarpık siyasetinin önemli bir enstrümanı olarak kullanmaya başlayan partiler, kişiler, medya gurupları ateşle oynadıklarını unutmamalıdırlar.

Şunu da asla unutmamalıdırlar Terör mutlaka öyle ya da böyle bir gün gelir ve destekçilerini de vurur.

About Bahadır YENİŞEHİRLİOĞLU

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir