Cumartesi , Ağustos 4 2018

Kış Geldi! Kirli Havaya Dikkat


Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte geçmeyen öksürük, kronik bronşit, alerjik astım ve KOAH şikayetlerinde artış yaşanmaya başladı. İnsanlar, kış aylarının soğuk günlerinde birçok etkenden ötürü mikroplara maruz kalsa da kış mevsiminde insan sağlığını tehdit eden unsurlardan biride kirli havadır. 
    

Her geçen yıl artan nüfusun ihtiyaçlarına cevap vermek için gittikçe büyüyen sanayi sadece çevreyi değil, havayı da kirletiyor. Ayrıca sanayinin etrafa yaydığı zararlı maddelere maruz kalan insanlarda cilt, göz ve solunum sistemi rahatsızlıkları baş gösteriyor. ’15-21 Aralık Hava Kirliliği İle Savaş Haftası’ münasebetiyle açıklamalarda bulunan Memorial Şişli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümünden Uzman Dr. Füsun Soysal, insanların hava kirliliğinden korunması için dikkat etmesi gereken hususlar ile ilgili bilgi verdi. 
    

Son yıllarda teknoloji ve sanayinin hızla gelişmesi, endüstrileşmedeki plansızlık, kentleşmedeki sağlıksızlık vb. etkenlerden dolayı yaşadığımız çevrenin doğallığı bozulmaktadır. Sanayileşme ile birlikte katı, sıvı ve gaz halinde bulunan kirletici maddeler, havaya, suya ve toprağa karışarak çevreye gözümüzle göremediğimiz zararlar verir. Kirli hava ise içeriğinde kükürt dioksit, karbon monoksit, uçucu karbonlar, ozon, kanserojen maddeler ile bir takım kirleticiler barındırmaktadır. Büyük kentlerdeki yoğun trafik nedeniyle havaya daha fazla zararlı gaz karışmaktadır. 
    

Kış mevsiminde önemli ölçüde artan hava kirliliği ile birlikte enfeksiyon riskinin yükselmesi sağlığı ciddi şekilde tehdit etmektedir. Kış mevsiminde artan hava kirliliği ise en fazla solunum yolu rahatsızlığı olan hastaları etkilemektedir. Hava kirliliğinden en fazla etkilenen kesim ise KOAH, kronik sinüzit, alerjik astım ve akciğerinden daha evvel geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hassasiyeti olanlardır. Kirli hava, KOAH ve astım rahatsızlığı olan hastalarda nefes darlığı krizlerini tetikler. Alerjik astım rahatsızlığı olanlarda ise alerjik astım krizleri görülebilmektedir. Bronşları daha hassas hale getiren kirli hava, bronşlardaki alevlenmeleri artırdığı gibi spazmlara da yol açabilmektedir. 
    

Kirli havadan etkilenen risk grubu incelendiği zaman ilk sırada çocukların olduğu görülür. Solunum yolları yetişkinlere göre hassas ve temiz olan çocuklar, hava kirliliğinden çok çabuk etkilenebilmektedir. Çocuklarda alerjik yapı mevcutsa çok dikkatli olmak gerekir. Risk grubu yüksek diğer bir kesim ise KOAH, astım ve daha evvel tüberküloz, zatürre gibi ciddi akciğer rahatsızlığı nedeniyle akciğerinde hasar kalanlar ile 65 yaş üstü kesimdir. Belli bir yaştan sonra kırılan vücut direnci nedeniyle solunum yolları daha hassas hale geldiğinden kirli havadan çabuk etkilenir. Hamileler ile vücut direncini kıran rahatsızlığı olanlarda risk altındadır. Kalp, akciğeri yorduğundan dolayı kalp hastalarında da akciğer hassasiyeti vardır. Kalp yetersizliği olan bir hastada, KOAH rahatsızı olan bir hasta kadar hava kirliliğinden etkilenir. Kalp yetersizliği olan hastalar, enfeksiyon ve bronşlardaki alevlenme bakımından risk altındaki gruplar arasındadır.      
 

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir