Cumartesi , Ağustos 4 2018

Kış Mevsimi, Kalp Rahatsızlıklarını Tetikliyor


Kalp krizi ve kalp rahatsızlıklarına bağlı şikayetler, kış mevsiminde artıyor. Bu konuda yapılan araştırmalar ise soğuk ve sert rüzgarların estiği havalarda kalp krizi geçirme riskinin sıcak havalara oranla yükseldiğini ortaya koyuyor. 
    

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gültekin Hobikoğlu, kış mevsiminde kalp sağlığını riske atan etkenler ve kalp sağlığının nasıl korunacağına dair kamuoyunu bilgilendirdi. 
    

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen Avrupa Kardiyoloji Kongresinde önemli bir araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmada son 16 yıl içerisindeki 280 bin kalp krizi vakası incelenmiş ve hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü günlerde kalp krizi vakalarında artış olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca sert rüzgarlar, yüksek nem ve güneş ışığının az olması kalp krizini tetikliyor. 
    

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gültekin Hobikoğlu, “Dünyada ve ülkemizde ölüm nedenlerinin başında kalp krizi gelmekte ve soğuk hava ise kalp krizini tetiklemektedir. Soğuk havalarda vücut ısı kaybetmemek için yüzeysel cilt damarlarını daralttığından deri yoluyla ısı alışverişinde azalma olur. Bu damar daralması ise tansiyonu yükselttiğinden dolayı kalp, kan pompalamada güçlük eker. Soğuk havalarda stres hormonları olarak bilinen ‘katekolaminlerin’ salgılanması artar. Soğuk havalarda damar içinden salgılanan damar genişletici özelliğe sahip nitrik oksit yapımında azalma görülür. Katekolaminlerin artması ve nitrik oksitin azalması ise tansiyonu yükselterek kalp hızını artırarak damar spazmları ve damar direncinde artışa yol açar. Kalp damar hastalığı ve kalp yetersizliği olan hastalarda, rahatsızlık daha da kötüleşerek kalp krizi ve ani ölüm riskini artırır.” dedi. 
    

Kalp rahatsızlığını tetikleyen başlıca faktörler ise şöyle sıralanabilir; 

  • Fiziksel aktivitede azalma
  • D vitamininin eksikliği
  • Pıhtılaşma
  • Hava Kirliliği 
  • Enfeksiyonlar 
     

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir